Đedović: Nadležni ispitiju ko stoji iza pretnje upućene ministarstvu povodom “Jadra”

BEOGRAD – Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su nadležni organi obavešteni o anonimnoj pretnji upućenoj ministarstvu povodom projekta “Jadar” i da se nada da će oni uskoro utvrditi ko se krije iza tih pretnji koje su, kako kaže, rezultat raznih dezinformacija i širenja panike i straha proteklih godina.

“Tome se mora stati na put jer jednostavno, i kao što je predsednik Srbije juče rekao, nas očekuju dugi razgovori i sa kompanijom i što se tiče projekta ništa se sutra neće dešavati”, rekla je Đedović Handanović. Ona je rekla da još uvek moraju da se sagledaju sve činjenice i da se vidi “da li ima prostora da se projekat na održiv način razvije”.

“Želimo da uključimo našu stručnu, naučnu javnost, ali i sve međunarodne eksperte i apsolutno ćemo se odgovorno ponašati”, rekla je Đedović Handanović za RTS. Ona je istakla da je juče razgovarala sa zaposlenima Ministarstva rudarstva i energetike, kojima je poručila da ne brinu i da nastave da rade svoj posao profesionalno i odgovorno. Tokom posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji dogovorena je saradnja dve zemlje u oblasti kritičnih resursa, a ministarka kaže da je cilj sticanje znanja koje mogu ponuditi razvijene zemlje. “Francuska je zemlja koja ima bogatu rudarsku istoriju, ima veoma napredan geološki institut u državnom vlasništvu, usvojila je novi zakon u rudarstvu.

Takođe razvili su rudnik litijuma koji je sličan po određenim parametrima našem, završili su javne konsultacije i možemo da vidimo kako su sproveli taj proces, na što su se fokusirali, šta su naučili i na kraju krajeva šta mi možemo da primenimo u našoj zemlji”, rekla je Đedović Handanović. Govoreći o saradnji sa francuskim EDF-om, ministarka naglašava da je Francuska najveći operator nuklearnih elektrana u Evropi. Kako kaže, ta saradnja je značajna, s obzirom da će kapaciteti uglja biti sve manji u decenijama koje dolaze i da prelazimo na čistije izvore energije.

“Oni imaju veoma razvijen čitav lanac vrednosti od početka izgradnje nuklearne elektrane do kraja, ali i sve one zakonske preduslove, institucionalni okvir, analize, studije koje su neophodne uopšte da dođe do jednog projekta, znači možemo da zaista razgovaramo na razne te teme, ali ono o čemu sad konkretno pričamo je pre svega razmena stručnog znanja”, rekla je ona.

Završen je tender za javni poziv koje je ministarstvo raspisalo za izradu preliminarne tehničke studije radi razmatranja primene nuklearne energije u Srbiji u mirnodopske svrhe, a Đedović Handanović kaže da je evaluacija u toku, kao i da ima dosta zainteresovanih kompanija sa istoka i zapada. S obzirom da moratorijum o primeni nuklearne enrgije i dalje važi, ona naglašava da moratorijum dozvoljava istraživanja iz ove oblasti.

“Zakon jasno kaže i on zabranjuje izgradnju nuklearnih elektrana kao i donošenje investicione odluke, kao i pripremu tehničke dokumentacije, znači projektovanja. Ono što mi radimo je da sagledamo sve prednosti i mane u kontekstu toga i dugoročnog planiranja našeg energetskog sektora”, rekla je ministarka.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.