BEOGRAD – Za građane se zbog američkih sankcija NIS-u neće ništa promeniti, a država će posvećeno raditi da dođe do najboljeg mogućeg rešenja koje će biti u interesu naših građana i naše zemlje, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Ona je za Tanjug rekla da su na vreme pripremljene velike zalihe nafte i istakla da i kada ništa ne bismo kupili naredna tri meseca imali bismo dovoljno nafte, a što se gasa tiče navela je da trenutno u skladištima ima oko 426 miliona kubnih metara gasa. Ministarka je naglasila da se sada očekuje racionalno ponašanje svih učesnika na tržištu i u naftnom, ali i u drugim sektorima.
„Očekujemo racionalno ponašanje i finanskijskih institucija, banaka, svih onih koji posluju sa NIS-om. To znači da oni ne bi trebalo da se utrkuju da sada budu oštri u nekom smislu, nego da jednostavno ispoštujemo prelazni period, da se državi da prilika da dođe do adekvatnih rešenja“, rekla je ona. Dodala je da je NIS bio i biće odgovorna kompanija, koja dobro posluje i da je bitno da nastavi da posluje odgovorno i u narednom prelaznom periodu.
„Od američke administracije smo tražili objašnjenja u vezi sa sankcijama i oni su se sami ponudili da će uveriti i tržište i investitore da sankcije protiv NIS-a nisu sankcije protiv Srbije. Mi ostajemo pri našem cilju da budemo najbrža rastuća ekonomija u Evropi ove godine, a za to nam je potrebno da imamo stabilnost i u energetskom i u naftnom sektoru i pronaći ćemo je i izaći iz ove situacije još snažniji“, rekla je Đedović Handanović.
Odgovarajući na pitanje šta strateški dijalog između SAD i Srbije podrazumeva kada je reč o energetici, Đedović Handanović podseća da je potpisan sporazum između SAD i Srbije koji se tiče saradnje u toj oblasti, pre svega kada su u pitanju zelena energija i održivi izvori energije ističući da će se nastaviti sa širenjem te saradnje. „Kada je energetika u pitanju, mi već imamo projekat obnovljivih izvora energije, od hiljadu megavata solarnih elektrana, samobalansirajućih, koje imaju i skladišta električne energije, odnosno baterije, na šest različitih lokacija koji se razvija. Priprema tehničke i planske dokumentacije je u toku, a do početka radova treba da dođe krajem ove godine. On će nam doneti dodatani izvor energije, čist izvor energije, da bi podizali našu energijsku sigurnost i bezbednost“, rekla je Đedović Handanović.
Kako je dodala, govori se i o drugom strateškom projektu, pre svega, reverzibilnoj hidroelektrani Đerdap 3. „To je jedan regionalni, značajan, veliki projekat. Prethodna studija izvodljivosti je završena, nastavićemo da radimo na razvoju tog projekta i prilika je da ova generacija završi projekte o kojima su postojale ideje decenijama unazad i da ostavimo novim generacijama važne, velike kapitalne projekte u energetskom sektoru, kao što su nama ostavile prethodne generacije i mislim da to jednim delom, naravno ne potpuno, možemo da dođemo do tih rešenja i kroz ovaj strateški sporazum“, rekla je ministarka.
Na pitanje da li su započeti pregovori sa Rusijom o dugoročnom gasnom aranžmanu i koje cene i količine gasa možemo da očekujemo od Rusije, Đedović Handanović je podsetila da je Ruska Federacija važan partner Srbije u energetskom sektoru decenijama unazad, pre svega, kada je gas u pitanju. „Biće dijalog sa Ruskom Federacijom. Tu je ključan razgovor predsednika (Aleksandra) Vučića i predsednika (Vladimira) Putina i kada je rešavanje pitanja u vezi NIS-a. Moramo da budemo fer i korektan partner sa Rusima, da taj odnos negujemo, zato što se oslanjamo na snavdevanje gasom iz Ruske Federacije, Balkanskim tokom, odnosno Turskim tokom, koji nesmetano funkcioniše“, rekla je Đedović Handanović.
Ona je istakla da su ugovorene dodatne količine gasa za ovu zimsku sezonu. „Zahvaljujući njima, ali i zahvaljujući našim rezervama uspevamo da apsolutno obezbedimo energijsku sigurnost. Tako da – da sa Rusima imamo kontinuirani dijalog, sa raznim ruskim kompanijama, sa ruskom vladom, sa rukovodstvom. Predsednik Vučić je nedavno pričao i sa predsednikom Putinom, jer sve te strateške odluke ipak na kraju donosi predsednik Putin. Nastavićemo taj dijalog sa njima, radimo i na projektu proširenja Banatskog dvora“, rekla je Đedović Handanović.
Kako je dodala, kada postoji konflikt na evrposkom kontinentu, mora da se uradi sve da se podigne sigurnost i bezbednost i da se dođe do dodatnih rezervi u slučaju da se desi nešto nepredviđeno. „Tako da to smo anticipirali i za naftu, podizali smo i obavezne rezerve, ali i sve vojne i sve druge rezerve. Samo obavezne su od 2021. godine i 2022. podignute za više od 50 odsto, nastavljamo to, to smo planirali u prethodnoj godini, za ovu godinu i kad nismo znali za ovu situaciju. Kada je gas u pitanju takođe, došli smo do skladišta u Mađarskoj, imamo skladišta u Srbiji, trenutno smo negde na 426 miliona metara kubnih, a potrošnja je na oko 14 miliona metara kubnih, zavisi od vremena, ali su nam skladišta dobro popunjena“, rekla je Đedović Handanović.
Prema njenim rečima, važno je da Srbija čuva sebe, da se razmišlja o građanima i da upravo kroz dijalog sa raznim stranama, sa raznim partnerima i prijateljima dođe do najboljeg rešenja. Kada je reč o rezervama naftnih dertivata, Đedović Handanović je rekla da su one podizane u prethodnom periodu. „Da ne kupimo ništa više, apsolutno smo bezbedni tri meseca, a i podići ćemo u narednom periodu nivo rezervi, bar kada su u pitanju obavezne rezerve. Imamo opredeljena sredstva za to“, rekla je Đedović Handanović.