BEOGRAD – Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da se poslovanje Naftne industrije Srbije prati na dnevnom nivou, kao i situacija na tržištu i kretanje cena jer je za državu prioritet da obezbedi što veću sigrunost snabdevanja.
Đedovićeva je to izjavila u Vladi Srbije na drugom sastanaku stalnog radnog tela Organizacije za nacionalnu strategiju za krizne situacije u naftnom sektoru, na kome je razgovarano o stanju na tržištu i snabdevenosti naftnim derivatima.
„Državne institucije su na raspolaganju kako bi se efikasno organizovale logističke operacije, optimizovali transportni i skladišni kapaciteti, ubrzali administrativni procesi i osiguralo nesmetano snabdevanje naftom i derivatima na celokupnom tržištu. Razmatramo različite scenarije u vezi sa sankcijama NIS-u, budući da je reč pre svega o političkom pitanju koje može imati posledice po našu energetsku bezbednost i ekonomiju. Podrška svih naftnih kompanija koje posluju u Srbiji važna je kako bismo osigurali što stabilnije snabdevanje i povećali kapacitete”, rekla je Đedović Handanović, navodi se u saopštenju resornog ministarstva.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović istakao je da su u ovom trenutku zadovoljene potrebe domaćeg tržišta.
Dodao je da članice Udruženja realizuju planove povećanja uvoznih i skladišnih kapaciteta kako bi se osigurala stabilnost snabdevanja u slučaju eventualnih poremećaja na tržištu i obezbedile dovoljne rezerve za domaće potrošače.
Na sastanku je ponovljeno da je NIS uputio zvaničan zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD za odlaganje sankcija, koji su zvanično podržale Srbija i Mađarska, s obzirom na značaj NIS-a za snabdevanje naftom, ali i privredu u regionu.
Osim članica Udruženja naftnih kompanija na sastanku su učestvovali i predstavnici NIS-a, Transnafte, Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva finansija, MUP-a, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, Uprave za rezerve energenata i Republičke direkcije za robne rezerve.