NOVI SAD – Gradska biblioteka u Novom Sadu je, kao i većina institucija i pojedinaca, prethodnu godinu prebrodila u specifičnim okolnostima, međutim, bibliotečka delatnost ponovo se odvija uspešno i na tradicionalan način.
Najstarija i najveća ustanova kulture u Novom Sadu, čiji je osnivač Grad, na tradiciji Srpske čitaonice novosadske, radi u mreži od 28 ogranaka, čime je ispunjen princip decentralizacije kulture, a broj od 20.000 novih članova ni prethodne godine nije izostao. Godišnje organizuju nekoliko stotina programa. Osim redovne bibliotečko-informacione delatnosti, najčešće to budu kreativne radionice za decu, posebno popularne u manjim sredinama.
– Brojem korisnika smo zadovoljni – potvrđuje direktor Gradske biblioteke u Novom Sadu Aleksandar Jokanović. – Reč je o svim generacijama, a naša ciljna grupa su deca i omladina, zato što od njih stvaramo buduće čitaoce za ceo život. Tokom prošle godine, kao i ostale ustanove kulture, radili smo u otežanim uslovima zbog pandemije koronavirusa, ali ipak smo omogućili korisnicima da ulaze u objekat i biraju knjige. Održavali smo radionice sa najviše 10 učesnika, tako da su sugrađani mogli biblioteku da koriste kao što su navikli i sve delatnosti obavljali smo kao i ranije, što nam mnogo znači.
Pored toga, prošle godine, u ogranku “Anica Savić Rebac” organizovani su kursevi učenja kineskog i grčkog jezika, veoma dobro posećeni. Kao jedina javna biblioteka koja nije članica Evropske unije učestvovala je u evropskom projektu “Moje parče prirode”, u okviru kojeg je održano nekoliko predavanja na temu zaštite životne sredine. Nakon završetka projekta, u planu je štampanje knjige.
Programi u saradnji sa EPK
Tokom prethodne godine, u saradnji sa Fondacijom “Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture”, Gradska biblioteka u Novom Sadu pripremila je aplikaciju za dva programa koji će ove godine biti realizovani.
– Izložba “Seoba duša – Novi Sad kroz knjigu” biće održana tokom marta, aprila i maja na Novosadskom sajmu, a potom i u ustanovama kulture i kulturnim stanicama – otkriva Aleksandar Jokanović. – Drugi projekat je „Doček sunca“, planiran u noći između 21. i 22. juna, odnosno večeri ravnodnevnice, u Biblioteci na Štrandu. Biće organizovan književni i muzički maraton koji će trajati do izlaska sunca u jutarnjim časovima. U programu će učestvovati dvadesetak književnika, recitatora i muzičkih umetnika. Ciljna grupa su sve generacije i očekujemo dobar prijem kod publike, a postoji i realna mogućnost da program postane tradicionalan. U saradnji sa Fondacijom, pripremili smo i vrlo reprezentativan katalog o istoriji knjige u našem gradu, jednu kulturnu istoriju Novog Sada, koja će biti dostupna korisnicima i besplatno podeljena.
– Želeo bih da istaknem činjenicu da je tokom proteklih 10 godina bilo sjajno raditi u oblasti kulture, a zahvaljujući podršci predstavnika Grada, imamo idealne uslove za rad – istakao je Jokanović. – Grade se novi objekti, prošle godine smo otvorili novi bibliotečki ogranak u Kovilju, a u toku je renoviranje ogranaka na Telepu i u Bukovcu. Grad, kao naš osnivač, izuzetno ulaže u potrebe biblioteke, te imamo dovoljno novca za nabavku knjiga i periodike.
Gradska biblioteka u Novom Sadu ima izuzetno razvijenu izdavačku delatnost, a reč je o delima u vezi sa kulturnom istorijom našeg grada. Prethodnu godinu obeležilo je nekoliko značajnih naslova – “Izabrana dela Milana Kašanina”, “Dogodilo se u Novom Sadu” o nastanku Srpske čitaonice novosadske, “Sto najlepših dela praistorije Evrope” na srpskom i engleskom jeziku, “Bibliografija o Srpskoj čitaonici”…
Tematska izložba „Doček u Novom Sadu kroz vekove i tradicije“ postavljena je od 4. januara u izlozima Gradske biblioteke u Novom Sadu, Dunavska 1. Publiku očekuju prikazi novogodišnjih i božićnih praznika kroz čestitke i zapise svih konfesija Novog Sada, kao i istorija darivanja, blagdanskih želja i vremena slavlja. Autorka izložbe je pomoćnica direktora Gradske biblioteke Dragana Drobac Milošević, a autori tekstova su bibliotekari Slobodanka Čerevicki, Aleksandra Grujin i Miloš Pankov. Izložba je nastala u uspešnoj međuinstitucionalnoj saradnji Gradske biblioteke u Novom Sadu, Muzeja Grada Novog Sada i Muzeja Vojvodine, uz podršku Grada.
– Moja poruka sugrađanima je da se potrude da ove godine posete što više programa koje ćemo organizovati u gradu, kao i sadržaje koje kroz redovne programe organizuju druge ustanove kulture. Samo će Fondacija “Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture” imati više od 1.500 programa, od književnih susreta i predavanja do umetničkih instalacija, savremene i likovne umetnosti. Mislim da je ovo zaista godina kulture i prilika da naši sugrađani steknu lepu naviku da posećuju kulturne saržaje – zaključuje Aleksandar Jokanović.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.