SUBOTICA – U okviru manifestacije „Mesec dualnog obrazovanja” i desetogodišnjice uvođenja dualnog obrazovanja u Srbiji predstavnici Privredne komore Srbije i Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija posetili su kompaniju „Mini pani“ iz Subotice, koja je pružila značajan doprinos razvoju dualnog modela u regionu.
Sve više učenika u Srbiji odlučuje se za dualni model obrazovanja koji im omogućava da uz teorijsko znanje steknu i praktične veštine potrebne za tržište rada, a Subotica je prepoznata kao pionir dualnog obrazovanja, gde se ono u saradnji sa lokalnim kompanijama aktivno sprovodi u tri srednje škole – Hemijsko-tehnološkoj, Tehničkoj školi „Ivan Sarić“ i Politehničkoj školi.
„Subotica se dokazala kao lider u prepoznavanju i promovisanju dualnog obrazovanja. Posebno je značajna izgradnja trening centra, koji će doprineti daljem razvoju ovog modela. Dualno obrazovanje u Srbiji napreduje, ono daje savremene kompetencije i mladi ljudi su veoma zadovoljni jer im je teorijsko obrazovanje umreženo sa veštinama“- istakla je Gabrijela Grujić, v.d. direktor Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija tokom posete.
U kompaniji „Mini pani“ praktičnu nastavu trenutno pohađa 16 učenika Hemijsko-tehnološke škole, koji se školuju za prehrambene tehničare i pekare.
„Instruktori nas uče radnim procesima, uz stroge higijenske mere, što uključuje pranje i dezinfekciju ruku, kao i nošenje zaštitne opreme. To ide pre svakog zadatka koji dobijemo, bilo da su u pitanju krofne ili neko drugo pecivo“ – priča svoje iskustvo jedna od učenica, Anđela Trajković.
Po ovom modelu obrazovanja u našoj zemlji do sada se školovalo oko 20 hiljada đaka u 206 srednjih stručnih škola, od ukupno oko 500 stručnih koliko ih ima u Srbiji. U ovom obrazovnom procesu, među partnerima je bilo 1100 kompanija. Ovaj model, koji spaja obrazovanje i praksu, postao je važan temelj za razvoj mladih stručnjaka i unapređenje domaće privrede, poručuju iz Privredne komore Srbije.
„Dualni model omogućava kompanijama da kroz formalno obrazovanje uvode kadrove u radne procese, selekcija budućih kadrova i prilagođavaju njihove veštine potrebama posla. Učenici, s druge strane, dobijaju priliku za brzo zapošljavanje odmah po završetku škole“ – ocenila je Mirjana Kovačević, rukovodilac Centra za edukaciju i dualno obrazovanje u PKS.
Poseta kompaniji „Mini pani“ samo je deo promotivnih aktivnosti koje za cilj imaju isticanje značaja dualnog obrazovanja privrednicima, ali i učenicima i njihovim roditeljima.