Dermatolozi tvrde da je ovo zlatni standard za negu kože lica i najmoćniji sastojak: Bukvalno pravi čuda, ali oprez – evo kako isključivo mora da se koristi!

U hijerarhiji retinoida (tzv. najbolji molekul protiv starenja), postoji jedan koji su dermatolozi krunisali zlatnim standardom: tretinoin. Oni koji su duboko u potrazi za jakim tretmanom, najverovatnije su već upoznati sa ovim derivatom vitamina A, jer je to glavni sastojak koji se koristi u prepisanom tretmanu akni Retin-A.

Ali, kako se ispostavilo, tretinoin čini više nego što samo održava kožu čistom – ima mnogo prednosti u lečenju naših najhitnijih problema sa kožom.

Šta je tretinoin?
Kao što opisuje dermatolog Hejdli King iz Njujorka, tretinoin je propisani lek za lokalno lečenje i jedan od najmoćnijih oblika retinoida koji se mogu koristiti na koži.

Takođe je poznat kao retinoična kiselina, a prvi put ju je odobrila američka Uprava za hranu i lekove 1971. godine kao tretman za akne. Nakon što je postao dostupan javnosti, mnogi su otkrili da je ovaj oblik retinoida takođe proizveo značajna poboljšanja u mnogim drugim problemima kože protiv starenja, kao što su fine linije i neujednačena tekstura.

Dr King kaže da tretinoin može doći u obliku kreme, gela ili tečnosti i da ima različite nivoe jačine. Određivanje oblika i jačine zavisi od vaših potreba i koliko dobro vaša koža može da toleriše tako moćan sastojak.

Na koji način deluje?
Tretinoin deluje slično drugim vrstama retinoida – kao što su adapalen, retinol i retinal – ali se smatra jačim tretmanom od ostalih i jedini je retinoidni oblik koji je dokazan za lečenje i prevenciju starenja kože i bubuljice.

Bler Marfi-Rouz, sertifikovani kozmetički i hirurški dermatolog u Centru za lasersku i kožnu hirurgiju u Njujorku i klinički instruktor dermatologije, objašnjava da tretinoin deluje tako što se vezuje za receptore kože kako bi pokrenuo brže obnavljanje ćelija kože i stimulisanje proizvodnje kolagena. Studije su pokazale da ovo rezultira smanjenjem začepljenih pora i smanjenjem proizvodnje viška ulja i sebuma kako bi se minimiziralo izbijanje akni. Takođe pomaže u poboljšanju promene boje, uključujući ožiljke od akni, hiperpigmentaciju ili druge tamne mrlje.

Budući da pomaže u jačanju proizvodnje kolagena, studije su pokazale da će ojačati elastičnost vaše kože kako bi ciljala fine linije, čvrstu opuštenu kožu i izgladila neujednačenu teksturu.

Koji su neželjeni efekti?
Tretinoin je jak i nije pogodan za sve ili sve tipove kože. Dr King upozorava da može izazvati iritaciju kože.

Neki neželjeni efekti uključuju crvenilo, suvoću i ljuštenje – posebno tokom prvih nekoliko nedelja nakon što počnete da ga koristite.

– Pošto retinoidi povećavaju promet ćelija i smanjuju lepljivost ćelija kože, to može učiniti kožu krhkom, objašnjava ona.

Ona savetuje onima sa rozaceom ili veoma osetljivom kožom da traže bezbednije alternative koje neće pogoršati stanje kože. Trudnicama ili dojiljama takođe se savetuje da ga ne koriste. Ako imate dermatitis, perut, ekcem, opekotine od sunca ili druge vrste kožnih oboljenja, klinika Mejo savetuje da se konsultujete sa svojim lekarom za medicinski savet pre upotrebe tretinoina na koži kako biste smanjili rizik od iritacije ili alergijske reakcije.

Kako se nabavlja tretinoin?

Dok su drugi retinoidi obično dostupni u slobodnoj prodaji, jedini način da dobijete tretinoin je preko recepta vašeg dermatologa.

Ali pre nego što zamolite svog lekara da vam ga prepiše, oba stručnjaka ohrabruju da obavite konsultacije kako biste postavili prava pitanja i videli da li je tretinoin pravi za vas.

Dr King predlaže da pitate sledeće da biste procenili da li je ovo pravi plan lečenja:

Mislite li da sam dobar kandidat za tretinoin? Šta mislite, koja formula bi mi najviše odgovarala? Kako preporučujete da prilagodim ostatak moje rutine nege kože kada dodam tretinoin?

Kako koristiti tretinoin?
Postoji ispravan i pogrešan način da koristite tretinoin u rutini nege kože. Prvo, i dr King i dr Marfi-Rouz kažu da ćete želeti da ga nanosite samo noću jer se može pokvariti i biti neefikasan kada je izložen sunčevoj svetlosti.

Zatim, nemojte preterivati sa njegovom upotrebom, postepeno radite na redovnoj upotrebi retinoida.

Dr King preporučuje da počnete sa količinom veličine graška za celo lice i da je koristite svake druge noći. Kada vaša koža izgradi svoju toleranciju, možete povećati upotrebu kako vam odgovara.

– Retinizacija je period prilagođavanja tokom kojeg se koža prilagođava upotrebi lokalnih retinoida kao što je tretinoin. Tokom ovog vremena koža može postati iritirana, što može dovesti do suvoće, ljuštenja, perutanja, crvenila, peckanja ili osećaja peckanja. Ovi simptomi uglavnom nestaju do četvrte nedelje upotrebe, kaže ona.

Nanesite hidratantnu kremu da ublažite bilo kakvu suvoću.

Dr Marfi-Rouz kaže da je najbolje izbegavati upotrebu drugih sastojaka za piling, kao što su alfa- i beta-hidroksi kiseline, koji mogu izazvati veću iritaciju. Ona kaže da ćete takođe želeti da poštedite stavljanje tretinoina na već osetljiva područja na licu, poput kapaka i uglova nosa i usana. Pošto retinoidi povećavaju vašu osetljivost na sunce, važno je da sledećeg jutra koristite kremu za sunčanje sa najmanje SPF 30 da biste zaštitili kožu.

Dakle, ako vaši pouzdani proizvodi sa salicilnom kiselinom ili benzoil-peroksidom ne pomažu, tretinoin bi mogao da bude ono što vam treba. Samo pitajte svog dermatologa da li odgovara vama i, što je najvažnije, vašoj koži.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.