Šhea (šea) ili ši puter je moćni sastojak, neopevani heroj u industriji nege kože, koji bez sumnje zaslužuje mesto u vašem režimu nege. Ima višestruke prednosti za kožu – od umirivanja iritacije do žestoke hidratacije; ovo je odličan, svestrani sastojak koji preporučuju i najbolji dermatolozi.
Nije tajna da je hidrirana koža zdrava koža, zbog čega puno proizvoda sadrži humektante (za privlačenje vlage) i emolijense (za zaključavanje vlage) kao što su hijaluronska kiselina, skvalan i glicerin. Jedan sjajan emolijens je šea puter. Možda nije tako trendi i izvikan kao ostali navedeni sastojci, ali je i dalje spasilac kože koji daje sigurne rezultate.
Za šta je sve dobar šea puter?
Pogodan je za sve tipove kože, a posebno za suvu, no kako ga uvrstiti u svakodnevnu rutinu nege kože i koji su tačno njegovi benefiti?
“Šea puter je prirodna mast iz plodova afričkog ši drveta. Bogat je vitaminima A, E i F, kao i masnim kiselinama i antioksidansima, ima odlična hidrantna i lekovita svojstva”, kaže dr Tivi Marutapu, konsultant dermatolog i nutricionista.
“Šea puter je okluzivni sastojak koji pomaže u zadržavanju vlage i sprečava transepidermalni gubitak vode (gubitak vlage iz gornjih slojeva kože). Koža na taj način ostaje hidrirana. Takođe, koži daje prelelepu strukturu zbog puteraste formulacije. Pun je antioskidanata i masnih kiselina, a to pomaže u smirivanju oštećene kožne barijere i aktivno pomaže u njenoj obnoci , objašnjava dermatolog Sam Banting za “Glamour”.
Kako je suva koža jedan od najčešćih znakova oštećene barijere, šea puter je posebno koristan za suvu ili ispucalu kožu – brzo će je omekšati.
“Možete ga koristiti potpuno samostalno, kao 100 odsto šea puter, ili kao sastojak u proizvodima za negu kože”, kaže dr Marutapu. Stručnjaci se slažu da je drugi predlog bolja opcija jer je čisti šea puter izuzetno bogat i teško ga je utrljati u kožu i ramzati.
“Najbolje je da ga koristite kao deo pametno fomulisanih koraka hidratacije. Okluzivni sastojci deluju sjajno u kombinaciji sa ovlaživačima kao što je hijaluronska kiselina i sastojcima koji povećavaju nivo ceramida kao što je niacinamid. Ovo je dobitna kombinacija”, ističe dr Banting.
Ako ste zabrinuti da će vam šea puter začepiti pore, budite sigurni da ovaj sastojak nije komedogen. Svi tipovi kože ga podnose neverovatno dobro, pa čak i koža sklona aknama. Naravno, kao i kod svih sastojaka za negu kože, uvek postoji mogućnost iritacije ili crvenila. Ako se to dogodi, odmah prestanite da koristite šea puter i konsultujte stručnjaka za kožu za savet.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.