Demokrate radnička prava ističu u prvi plan: Zašto radnici i sindikati, ipak, podržavaju Trampa?

Danas se održavaju predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama. Oba kandidata, Donald Tramp i Kamala Haris, predviđaju svoju pobedu i stavljaju Pensilvanjiju u svoj fokus – ta savezna država nudi najveći broj elektorskih glasova od svih sedam ključnih država koje bi trebalo da odrede ishod izbora prema pisanju Euronews.rs.

PRATITE IZBORE UŽIVO

Dešavanja na mitingu Donalda Trampa u Pitsburgu, Pensilvaniji, navode nas na pitanje iz kog razloga sindikati i radništvo podržavaju Trampa?

Naime,iako je sindikat “United Steelworkers” podržao demokratsku potpredsednicu Kamalu Haris, mnogi njegovi članovi pojavili su se na skupu republikanskog kandidata Donalda Trampa u ponedeljak uveče u Pitsburgu, Pensilvaniji, prenosi “Newsmax“.

“Ti momci tamo”, rekao je Tramp, pokazujući na gledaoce koji su nosili kacige iza njega u PPG Areni, “Slikao sam se sa nekoliko njih, a oni su me grlili i ljubili. Pogledajte veličinu tih ruku. Nikada u životu nisu poljubili muškarca. Znate li zašto? Zato što sam stavio tarife na kineski čelik u Sjedinjenim Državama, a svaki od tih momaka sada radi … i njihove čeličane su otvorene. A ja sam tek počeo”, prenosi “Newsmax”.

“Redovni članovi sindikata čelika vole Trampa”, rekao je bivši predsednik na skupu u Pitsburgu  “Ostali momci se ponašaju kao da se nešto čudno dešava. Ali nije me briga. Nema veze. Ne želim druge momke; Samo želim ove momke”, poručio je kandidat Republikanske stranke.

“Sindikat čelika, svi bi izašli iz posla da nisam stavio te tarife,  Ni jedna čeličane u ovoj zemlji ne bi bila otvorena, a to je posao koji nam je potreban. … To je bila tarifa od 50%. Podigao bih je više, ali (Kina) je praktično stala. I sve ove čeličane su danas otvorene zbog onoga što sam uradio”, rekao je Tramp svojim pristalicama.

Demokratska stranka i sindikati – (dis)kontinuitet podrške?

Postoji dug istorijat podrške sindikata demokratama, međutim, sindikati koji su podržali predsednika Džozefa Bajdena 2020. godine nisu podržali potpredsednicu Kamalu Haris u izbornoj kampanji. Tako je sindikat “International Brotherhood of Teamsters” odlučio da ne podrži nijednog kandidata nakon sprovođenja ankete koja je pokazala kako je većina članova ovog sindikata naklonjena Trampu.

Svakako, uspeh za aktuelnu administraciju predsednika Džozefa Bajdena i potpredsednicu Kamalu Haris, kandidatkinju demokrata za predsednicu SAD, je sporazum o obustavi štrajka lučkih radnika početkom oktobra, odnosno, njegovo suspendovanja do 15. januara. čime se 45.000 radnika vratilo na svoja radna mesta, piše CNN.

Naime, uspeh administracije odlazećeg predsednika leži u činjenici da Džozef Bajden nije posegao za ovlašćenjima koja mu dozvoljava “Taft-Hartley Act”, kojim se podrazumeva suspendovanje aktivnosti sindikata na ograničen vremenski period.

“Taft-Hartley Act”

Zakon o radnim odnosima iz 1947. godine, poznatiji kao Taft-Hartlijev zakon, je savezni zakon Sjedinjenih Država koji ograničava aktivnosti i moć sindikata. Doneo ga je 80. Kongres Sjedinjenih Američkih Država zbog veta predsednika Harija S. Trumana, koji je postao zakon 23. juna 1947. godine.

Taft-Hartli je uveden nakon velikog talasa štrajka 1945. i 1946. Iako ga je usvojio 80. Kongres pod kontrolom republikanaca, zakon je dobio značajnu podršku demokrata u Kongresu, od kojih su se mnogi pridružili svojim republikanskim kolegama u glasanju da nadjačaju Trumanov veto. Zakon je nastavio da izaziva protivljenje nakon što je Truman napustio funkciju, ali je i dalje na snazi.

Koji su uzroci rastuće popularnosti Donalda Trampa među radništvom i članovima sindikata?

Po pitanju ovih izbora, čini se da ono što će sindikate opredeliti za koga da glasaju jeste smanjenje visokih cena hrane i stanovanja, a ne snažan rast i niska nezaposlenost, smatra BBC

Donald Tramp je kao jedno od 20 ključnih obećanja rekao da će “zaustaviti inflaciju i učiniti da Amerika ponovo postanje pristupačna”, navodi se na sajtu njegove izborne kampanje 

Tramp je takođe bio veoma kritičan prema visokim kamatnim stopama, glavnom sredstvu Federalnih rezervi za borbu protiv inflacije koja je tokom 2022. godine naglo pala sa istorijskog maksimuma, za vreme trajanja mandata Džozefa Bajdena.

Još jedno obećanje namenjeno “blue collar” (plavim okovratnicima) je smanjivanje poreza za radnike i ukidanje poreza na bakšiš, navodi se na sajtu.

“Blue collar”

“Plavi okovratnik” je radnik koji obavlja fizičke poslove ili kvalifikovane zanate. Rad sa plavim okovratnikom može uključivati kvalifikovanu ili nekvalifikovanu radnu snagu.

Nasuprot njemu, “beli okovratnik” obično obavlja posao u kancelarijskom okruženju i može uključivati sedenje za računarom ili stolom. Treća vrsta je “roze okovratnik” koji je uslužni radnik čiji je rad vezan za interakciju sa klijentima, zabavu, prodaju ili drugi uslužni rad.

Ključna “kolebljiva država” – Pensilvanija

Podsetimo, predsednik se bira na osnovu rezultata glasanja elektorskih koledža, to je glasanje 538 elektora koji dolazi od broja članova Kongresa, 435 članova predsedničkog doma, 100 senatora i 3 elektorska glasa koji dolazi iz distrikta Kolumbije. Za pobedu na izborima potrebno je osvojiti 270 glasova elektora koji su izabrani  na osnovu glasova građana u pojedinačnim državama.

Među sedam “kolebljivih država” se ubraja Pensilvanija koja nosi najveći broj elektora – čak 19 i iz tog razloga smatra se da je ona ključna država koja će odrediti ishod izbora. Više o tome možete pročitati OVDE.

Broj elektora glavni razlog zbog kog su predsednički kandidati Kamala Haris i Donald Tramp okončali svoje izborne kampanje u Pensilvaniji.

U celoj Pensilvaniji, inače, živi veliki broj birača latinoameričkog porekla. U samom Redingu, sedištu okruga Berks, čine više od 70 odsto stanovništva, a najviše je Portorikanaca. U ovom Okrugu je predsednik Džo Bajden 2020. godine pobedio sa svega nekoliko procenata razlike i upravo iz tog razloga se nalazi štab demokrata.

Iako je Bajden pobedio u Berksu na prošlim izborima, postoje oni oni koji kažu da jedini koji predstavljaju vrednosti Latinoamerikanaca su Donald Tramp i Republikanska partija.

“Za nas je porodice najvažnija. Želimo da ekonomija bude jača. To nas zaista pogađa, jer mi smo uvek neka niža srednja klasa, možda i niže od toga. Hoćemo da budemo bolji, da napredujemo.  Samo želimo da smo uspešni, a to se nije desilo u prethodne tri i po godine. A bilo nam je dobro četiri godine ranije”, rekla je Sara Tores, volonterka Republikanaca za Euronews Srbija.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.