SRBIJA – Na 12. Svetskom kongresu o brzim prugama, koji će biti održan od sutra, 8. jula, do 11. jula u Pekingu učestvovaće i delegacija iz Srbije u čijem su sastavu i pomoćnik ministra za železnice i intermodalni transport u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Milan Petrović i generalni direktor „Infrastrukture železnice Srbije“ Zoran Jeftić.
Jevtić će u okviru panel diskusije „Nove granice železnice velikih brzina“ govoriti o srpskim prugama i projektima modernizacije železničke infrastrukture u našoj zemlji, navedeno je u saopštenju Infrastrukture železnice Srbije.
Planirano je i održavanje sastanka sa predstavnicima Kineskih i Mađarskih železnica, na kojem će se razgovarati o daljoj realizaciji projekta izgradnje brze pruge Beograd-Budimpešta.
Domaćini Svetskog kongresa o brzim železnicama narednih dana u Pekingu su Kineske državne železnice i Međunarodna železnička unija, a domaćin Kineska akademija železničkih nauka.
Kako je istaknuto, reč je o najvećem i najznačajnijem globalnom događaju o brzim železnicama koji se počev od 1992. godine održava svake dve do tri godine, a bavi se pitanjima rada i tehnologija železnica velikih brzina.
Kina je drugi put domaćin najveće železničke manifestacije u svetu posvećene velikim brzinama i najsavremenijim tehnologijama nakon što je 2010. godine 7. Svetski kongres o brzim železnicama održan u Pekingu.
To pokazuje ne samo značajna dostignuća Kineskih železnica u ovoj oblasti i njihov dalekosežni uticaj na međunarodni železnički saobraćaj, već i pažnju koja se u svetu posvećuje razvoju brzih železnica u ovoj zemlji.
U okviru kongresa će biti održan veliki broj panel diskusija i okruglih stolova, a na izložbenom prostoru od oko 40 hiljada kvadratnih metara učestvovaće više od 500 izlagača, koji će predstaviti tridesetak garnitura putničkih i teretnih vozova, kao i deset glavnih železničkih segmenata, uključujući vozni park, inženjersku konstrukciju, komunikacije i signalizaciju i još mnogo toga.
Među delegatima kongresa biće predstavnici međunarodnih železničkih organizacija, vladini zvaničnici, rukovodioci vodećih svetskih železničkih preduzeća, viši stručnjaci i menadžeri za brze železničke sisteme, istraživači i naučnici.
Na kongresu će biti predstavljen trenutni razvoj globalnih brzih železnica i najsavremenijih brzih železničkih sistema i formirana vizija o budućnosti brzih železnica.
Takođe, kongres će pružiti platformu za dijaloge i razmenu tehnoloških inovacija, projekata, ideja i planova između zemalja koje koriste brze železničke sisteme i postaviti pravac za buduća istraživanja, što će imati dubok uticaj na budućnost brzih železnica.
U okviru programa, srpska delegacija je u Pekingu održala veći broj bilateralnih sastanaka, pored ostalog i sa rukovodstvom Kineskih železnica, kao i sa predstavnicima kompanija Huavej i Šandong.