logo transparend vojvodina uzivo

Đedović na obeležavanju Dana Nikole Tesle o ulaganjima u energetiku

BEOGRAD – U energetski sektor Srbije u narednih deset godina potrebno je uložiti oko 15 milijardi evra, a novi investicioni ciklus je prilika za mlade inženjere iz Srbije da u svojoj zemlji rade na velikim projektima, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović na svečanoj akademiji Saveza inženjera i tehničara Srbije, na kojoj je obeležen Dan rođenja Nikole Tesle i Nacionalni dan nauke u Srbiji.

Đedović je podsetila da je trenutak u kojem se Srbija nalazi višestruko izazovan i važan i da je vrsta prekretnice za energetski sektor zemlje koja se još, kako je dodala, nalazi u energetskoj krizi.

„U energetskoj krizi činimo sve da obezbedimo dovoljno energenata, a istovremeno, uhvatili smo se u koštac sa reformom energetskog sektora i javnih preduzeća, koja je odlagana godinama, pa i decenijama“, rekla je Đedović.

Prema njenim rečima, trenutak je važan i zbog toga što danas Srbija donosi najvažnija strateška dokumenta kojima se postavlja temelj za energetiku koju će zemlja imati u 2030, 2040. i 2050. godini.

„U Integrisanom nacionalnom planu za energetiku i klimu ići ćemo ka tome da obnovljivi izvori energije postanu glavni domaći izvor električne energije sa udelom koji dostiže više od 40 odsto u proizvodnji električne energije u 2030. godini“, rekla je Đedović i naglasila da je jedan od ključnih prioriteta povećanje energetske efikasnosti.

Prema njenim rečima, tu su rezultati najbrže vidljivi i tu su svi aktivni učesnici – građani, privreda, institucije.

Đedović je najavila da su u planu i mere kojima će se uticaj energetike na klimu postepeno smanjivati na putu ka karbonskoj neutralnosti, pa je cilj smanjenje emisija štetnih gasova do 2030. godine za 40,3 odsto u odnosu na 1990. godinu.

„Investicioni prioriteti, izloženi u Polaznim osnovama plana razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti i za period do 2028. godine sa projekcijama do 2030. godine obuhvataju, između ostalog, izgradnju RHE Bistrica, remonte i revitalizaciju HE Đerdap 2, razmatranje finansijske i tehničke isplativosti projekta RHE Đerdap 3“, rekla je ona.

Đedović je navela da je u sektoru obnovljivih izvora energije u toku izgradnja vetroparka Кostolac (66 megavati) i da se uskoro očekuje javni poziv za strateškog partnera za izgradnju solarnih elektrana snage jedan gigavat.

Ministarka je naglasila da realizacija ciljeva i projekata zahteva ne samo ogromna finansijska sredstva, već i snažan oslonac u ljudima, i da veruje da ima dovoljno ljudi koji imaju znanje i motiv da doprinesu razvoju srpske energetike u izazovnim vremenima.

Skup, održan u okviru Nacionalne kamapnje osam decenija kutlure sećanja na Nikolu Teslu, krunisan je potpisivanjem sporazuma između dve najstarije Tesline institucije – Saveza inženjera i jedine Tesline laboratorije na Long Ajlendu.

Na skupu je pročitana i puruka ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, koji je pokrenuo kampanju i koji je kao posebno značajan naglasio istorijski čin potpisivanja prvog sporazuma o saradnji dve najstarije Tesline institucije koje su „akademskii inženjerski most između Srbije i Amerike“.

Direktor jedine Tesline preostale laboratorije Mark Alesi je izrazio zadovoljstvo početkom saradnje sa Beogradom i poručio da Teslini poštovaoci iz čitavog sveta, koji su pomagali i borili se da se prikupi 1,4 miliona dolara kako bi se sačuvala laboratorija, više ne treba da budu zabrinuti da će njegovo delo biti zaboravljeno.

„Sve što radimo ima globalnu perspektivu, jer Tesla je bio takav čovek, bio je ponosan na srpsko poreklo i američko državljansto. Zato ima smisla da naša saradnja počne u Beogradu kako bi našu viziju pretvaranja laboratorije u Muzej i globlani naučni centar, pretočili u delo“, rekao je Alesi.

David Vujić, koji je učestvovao u slanju prvog čoveka na Mesec, istakao je da je Tesla bio dar SAD, kao i mnogi Srbi uključujući Mihaila Pupina oca NASA.

„Nikola Tesla pripremio je SAD za 21. vek“, rekao je Vujić i dodao da SAD gotovo da ne bi peživele depresiju bez Tesle.

Vujić je naglasio je da je doprinos Srbije SAD ogroman, bez obzira na ogromnu disproporciju u veličini, a govorio je i o tome da je Tesla između ostalog doprineo industrijskoj revoluciji, jačanju i razvoju gradova, razvoju svemirskog programa, da je bio otac robotike…

„On je otac 21. veka, otac svih nas, on je dao svetlost svetu. U poslednje vreme svi ga svojataju“, rekao je Vujić koji je postao počasni predednik Teslinog međunarodnog komiteta.

Nacionalni kooridonator Ljiljana Nikšić podsetila je da je tokom kampanje pokrenuto 11 Tesla brendova i tri incijative nazvane po imenu tog gorostasa čovečanstva.

„U vatrometu ideja i inicijativa su i one za podizanje Teslinog parka, Teslinog tornja i osnivanje prvog Međunarodnog Tesla komiteta za dodelu kosmopolitiske Tesla nagrade kao ekvivalentu Nobelovoj nagradi. To je posebno važno i kada se uzme u obzir da je srpska dijaspora ugradila sebe u tehnički napredak čovečanstva“, rekla je nacionalni koordinator strateške kampanje.

Svečanost je iskorišćena da se istaknutim pojedincima poput Alesija, Novaka Đokovića i Toma Rakočevića, poslanika kanadskog parlamenta zaslužnog za to da se 10. jul u Ontariju u kojem živi 15 miliona ljudi, obeležava kao Dan Nikole Tesle, uruči zvanje Tesla ambasadora.

Čelnici Saveza unženjera uručili su Zlatnu plaketa Saveza za životno delo Nikola Tesla Davidu Vujiću kao i počasnu Tesla člansku kartu Saveza.

Ista priznanja za doprinos ali za globalni Tesla brend elektromobila i za učešće u spasavanju Tesline laboratorije na Long Ajlendu, pripala su i Ilonu Masku, koju će mu uručiti Alesi, kao specijani izaslanik i doživotni član inženjerske akademije iz Beograda i Tesla Ambasador.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.