Dečiji otorinolaringolog otkriva koja biljka može mnogo da pomogne vašim mališanima tokom oporavka od respiratornih infekcija

Sa prof. dr Ivanom Baljoševićem, dečijim otorinolaringologom razgovarali smo o primeni biljnih preparata kod infekcija disajnih puteva.

Prema njegovim rečima respiratorne infekcije najčešće su u dečijem uzrastu.

Doktor objašnjava da se najčešće se radi o virusnim infekcijama – u skoro 90% slučajeva. To su infekcije gornjih disajnih puteva, kao što su: obična prehlada, upala sinusa, uva i akutna upala grla ili krajnika. Najčešće oboljevaju deca predškolskog uzrasta, od 6 do 8 puta godišnje. Tako da u periodu od oktobra do aprila mogu biti bolesni svakog meseca. Bakterijske infekcije se nastavljaju na akutne virusne infekcije kod dece oslabljenog imuniteta (Berman 1995a), pri čemu slivanje inficiranog sekreta iz gornjih disajnih puteva može dovesti do razvoja infekcija u donjim disajnim putevima (bronhitis, pneumonia).

Na osnovu svog iskustva, profesor Baljošević smatra da za lečenje ili prevenciju različitih stanja i bolesti od velike pomoći može biti i fitoterapija.

– Upotreba biljnih preparata u terapiji ima sve veću podršku kako kod pacijenata, tako i među lekarima. Brojna klinička ispitivanja su potvrdila pozitivne efekte biljnih ekstrakata u humanoj medicini. Primera radi, upotreba biljnih preparata može uticati na jačanje imuniteta, protiv zapaljenja i antimikrobno – tvrdi profesor Baljošević.

Da se podsetimo, upotreba bršljana datira još iz vremena antičke Grčke, kada je Hipokrat, koga su zvali i „Otac medicine“, isticao lekovita svojstva bršljana za razne bolesti. Ekstrakt osušenog lista bršljana se koristi kod produktivnog kašlja i hroničnog bronhitisa u Evropi više od 20 godina.

– Listovi bršljana bogati su bronjim aktivnim komponentama, te tako sadrže saponine, fitosterole, eterično ulje, flavonoide i druga jedinjenja. Zahvaljujući pomenutim komponentama farmaceutski proizvodi na bazi ekstrakta lista bršljana se koriste kod upale disajnih puteva, uključujući akutni bronhitis virusnog porekla, produktivni kašalj, itd. ¹ ² ³ – objašnjava otorinolaringolog i napominje:

– Tolerancija i bezbednost različitih preparata koji sadrže ekstrakt listova bršljana testirana je i potvrđena u brojnim studijama širom sveta. Minimalni neželjeni efekti, koji su sporadično opisani kod biljnih preparata, najčešće su rezultat različitog kvaliteta proizvoda. Da bi se zadržao trend bezbedne primene biljnih proizvoda, značajno je da i prilikom savetovanja pacijenata o primeni nekog biljnog leka, lekar ima uvid u istoriju bolesti i aktuelnu terapiju.

 

 

 

 

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.