Davno se rub popeo uz butinu: Mini suknja kroz istoriju

Žene se nisu tek nedavno dosetile da otkriju noge. Kratke suknje i haljine oduvek su bile tu, od starog Rima do modnih pista 21. veka. Mini ne silazi sa trona decenijama, a, sudeći prema garderoberima najpopularnijih slavnih dama, ali i anonimnih devojaka, nema ni nameru.

Malo je ljubiteljki „mini filozofije“ koje nisu čule reči: „Ranije se nije nosilo tako kratko. Eh, vi mladi…“ Ali, uprkos uvreženom mišljenju, žene se nisu tek nedavno dosetile da otkriju noge.

Haljine i suknje čija je ivica smišljeno na priličnoj udaljenosti od zemlje, pa i kolena, nosile su se i u starom Rimu tako da priča o fenomenu današnjice uopšte nema osnova.

Najhrabrije pripadnice lepšeg pola, kada je o novijoj istoriji reč, gotovo bez izuzetka bile su umetnice.

Dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka glumica, zabavljačica i model Luiz Bruks i pevačica i glumica Beti Grejbl šokirale su konzervativnije slojeve društva, a istovremno oduševljavale žene i devojke koje su sanjale o smelosti da obuku odevni predmet koji će ostavljati sve bez daha.

Za čuvenom crvenokosom lepoticom Ritom Hejvort okretali su se i kada je nosila mnogo smernije odevne kombinacije od crne haljinice koju je nosila u ostvarenju „Cover Girl“.

Neprevaziđena holivudska kraljica seksepila Merilin Monro pojavila se početkom pedesetih kao grom iz vedrog neba i nije imala milosti prema suprotnom polu kada je birala garderobu.

Šezdesete su donele na veliko platno dve megazvezde koje su obožavale mini haljine i suknje. Ne zna se koja je bila lepša i koja je imala više obožavalaca, Brižit Bardo ili Rakel Velč.

Da i muzička scena ima dostojnog predstavnika postarala se Nensi Sinatra, a njen hit „These Boots Are Made for Walkin““ ostavio je publiku u dilemi da li devojke nose štrikane haljine ili džempere.

Revolucionarne sedamdesete nisu ugrozile mini, niti broj žena koje su nosile kratke suknje. Naprotiv.

Ni najpoznatiji tajni agent, čuveni Džejms Bond, nije bezbedan u prisustvu dame koja nosi „odeću izazovne dužine“. Kim Bejsinger proverila je to 1983. godine u ostvarenju Nikad ne reci nikad.

Devedesetih su manekenke izvršile invaziju na javnu scenu i ozbiljno počele da ugrožavaju popularnost glumica i pevačica.

Ipak, i pored odličnih dezena, krojeva i detalja, i pevačica Džeri Halivel, bivša Džindžer Spajs, i njene koleginice Maraja Keri i Dženifer Lopez, zatim glumica Brigit Nilsen, supermodeli Sindi Kraford i Naomi Kembel ostaće u senci Šeron Stoun i njene bele haljine u ostvarenju Niske strasti (1992).

Novi milenijum doneo je nova pravila – mini suknja skraćena je i sa gornje strane, a promoterke stila, između ostalih, bogate naslednice poput Paris Hilton i Nikol Riči.

To nikako nije značilo da su se ostale slavne dame predale bez borbe. Bijonse Noulz i ostale članice grupe „Destiny“s Child“ retko su se odvajale od mini izdanja.

Sudeći prema garderoberima još aktivne Naomi Kembel, temperamentne Šakire, mladih nada poput zvezde Sumrak sage Kristen Stjuart, ali i potpuno anonimnih devojaka, mini neće skoro u penziju.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.