NOVI SAD – Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi obeležava se svake godine 14. juna u cilju izražavanja zahvalnosti svim dobrovoljnim davaocima krvi, kao i podizanju svesti građana o važnosti redovnog i dobrovoljnog davanja krvi.
Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi redovno se obeležava od 2005. godine. Neizmerna zahvalnost svim dobrovoljnim davaocima krvi za njihov plemeniti čin davalaštva, predstavlja noseću ideju obeležavanja ovog datuma. Za obeležavanje Svetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi odabran je 14. jun iz posebnog razloga. Na ovaj dan, 1868. godine rođen je slavni austrijski naučnik dr Karl Landštajner, čije je otkriće ABO sistema krvnih grupa ovenčano Nobelovom nagradom za fiziologiju i medicinu 1930. godine. Domaćin ovogodišnjeg Svetskog dana davalaca krvi je Meksiko, a centralna manifestacija održaće se u Meksiko sitiju.
Ovogodišnji slogan Svetskog dana je Davanje krvi je čin solidarnosti. Pridruži se i ti u spasavanju života.
Davalaštvo krvi jača duh zajedništva, a zdravstveni sistem može nesmetano da funkcioniše samo ukoliko ima dovoljno sigurne krvi i produkata od krvi koje mogu da obezbede isključivo zdravi davaoci krvi.
Da bi se krv obezbedila svima kojima je transfuzija neophodna za lečenje, potrebni su dobrovoljni i redovni davaoci krvi. Krv i produkti od krvi su jedini lek za različite pacijente, pa tako na primer za žene tokom trudnoće i porođaja, za decu koja pate od teških oblika anemije, za pacijente koji boluju od leukemije, kao i za žrtve trauma, hitnih stanja i saobraćajnih nesreća. Svaka hirurška intervencija iziskuje upotrebu krvi i komponenata krvi.
Prvi davalac krvi u Srbiji bio je Budimir Gajić, iz Belanovice kod Ljiga. Na predlog dr Nikole Krstića, hirurga iz Beograda i solunskog borca, Budimir Gajić borac sa prve liniji fronta, u poljskoj bolnici u okolini Soluna, krajem 1916. godine kao dobrovoljac prvi se javlja i daje krv za nepoznatog ranjenika. Sledećeg jutra odbio je ponuđenu poštedu i sa svojim saborcima otišao u novu borbu.
Ko može da bude davalac krvi i kako postati dobrovoljni davalac krvi?
Krv mogu da daju zdrave osobe, stare od 18 do 65 godina, muškarci u intervalima od 12 nedelja, a žene u intervalima od 16 nedelja
Ukupno, postupak davanja krvi sa pridruženim medicinskim i administrativnim procedurama traje oko 30 minuta. Zainteresovana lica popunjavaju upitnik za davaoce, obavljaju registraciju, zatim im se određuje nivo hemoglobina i sledi lekarski pregled, nakon čega će lekar odrediti da li će osoba tog dana dati krv. Krv se daje iz vene na pregibu lakta, pri čemu se koristi sterilan pribor za jednokratnu upotrebu, a nakon obavljenog davanja krvi, davaoci mogu da se posluže obrokom zahvalnosti. Korist koja se postiže davanjem krvi je višestruka – iz date jedinice krvi odvajanjem eritrocita, trombocita i krvne plazme, postiže se korist za najmanje jednu osobu koja će neke od krvnih produkata primiti, dok je najčešći slučaj da to bude tri i više osoba.
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine radi svakog radnog dana od 07 do 19 časova.
Osim u Zavodu u Novom Sadu, krv možete dati narednih dana krv i u:
Utorak, 14.06.2022.
• Pančevo, Petrohemija, 08.30-12 časova
• Sremska Mitrovica, transfuziomobil na trgu, 11-14 časova
• Zrenjanin, Crveni krst, 08-12 časova
Sreda, 15.06.2022.
• Pančevo, Crveni krst, 09-12 časova
• Novi Sad, Elektrovojvodina, 07:30-11 časova
• Novi Sad, MaxBet, Kisačka 32, 09-14 časova
• Novi Sad, TC Promenada, HTEC group, 16-19 časova
Četvrtak, 16.06.2022.
• Sombor, Crveni krst, 09-13 časova
• Ruma, Kulturni centar, 08-12 časova
• Vršac, Crveni krst, 09-12 časova
• Temerin, Omladinski dom, 16-18 časova
Petak, 17.06.2022.
• Novi Sad, HTEC Group, 09-11 časova
• Novi Karlovci, osnovna škola, 08-10 časova
• Krčedin, osnovna škola, 10:30-12 časova
• Novi Sad, TC Promenada, transfuziomobil, 16-19 časova
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.