Danci bacili Engleze „na konopce“, ali Srbija im je ključ za prolaz

Fudbaleri Danske odigrali su nerešeno sa Englekom 1:1 u Frankfurtu, u meču drugog kola grupe C na Evropskom prvenstvu.

Strelci su bili Hari Kejn, tada za vođstvo u 18. minutu, za Engleze, i Morten Hjulmand u 34, nakon sjajnog, preciznog i efektnog udarca sa 25 metara.

Taj gol bio je vrhunac dobre igre Danske, bolje naspram Engleza u prvom delu utakmice, bio je zapravo kruna takve partije.

Danska je, bez imalo preterivanja, nadigrala skupocenu Sautgejtovu četu i dovela u pitanje kapacitete Engleza da na ovom turniru odu tamo gde su i zacrtali – do samog kraja.

Engleska protiv Srbije nije demonstrirala superiornost koja joj se stavlja „na teret“, daleko od toga, tek to nije pokazala protiv Danske pa joj ni Slovenija, vrlo verovatno, neće biti jednostavan protivnik u meču koji će i jednima i drugima biti od velikog značaja.

Selekcija „tri lava“, ipak, ima sreće što je jednom nogom već u osmini finala, ima četiri boda iz dva meča, dva više od Danske i Slovenije i tri od Srbije.

Meč u Frankfurtu Engleska je krenula kao i protiv Srbije, sa dominacijom u igri, u pasu, iz koje je „izrodio“ pogodak koji je, doduše, bio direktna krivica Kristijansena, više nego plod kreacije. Njemu je Voker bukvalno „ukrao“ loptu, došao do kaznenog prostora sa krila, proigrao Kejna, ovome je lopta i uz malo sreće stigla do noge, i usledila je egzekucija.

Tada, Engleska prestaje da igra.

Danska je povezala svoju igru, oterala protivnika sa svoje polovine i sve ga više ugrožavala. Ređale su se opasne i one manje opasne situacije pred golom Pikforda, da bi konačno, u 34. minutu, lopta završila u mreži nakon „rakete“ Hjulmanda.

Zasluženo, stiglo je poravnanje.

Nastavak meča doneo je jednako dobru partiju Danske i tek malo bolje Engleze koji su počeli da pokazuju znake života tek kada je Sautgejt izvršio trostruku izmenu. Živost su doneli Votkins, Eze i Bouven, koji su zamenili Kejna, Fodena i Saku.

Upravo je Votkins imao šansu utakmice, gotovo je sam bio ispred Šmajhela koji mu je „ušao u šut“ i sprečio najgore po svoj tim.

Votkinsa je tada proigrao Belingem kome je to bio najbolji potez na meču, i jedni pravi, dok se u ostalom delu utakmice gotovo nije ni video.

Kako je meč odmicao i bližio se kraju Danci su više mislili na odbranu svog gola mada su u 84. minutu vezali tri šanse pred golom protivnika. Rezervista Ba je zaslužan za prvu, kada je oteo loptu Gueju sa noge, ali ga je ovaj potom sustigao i izblokirao ga. Odmah posle kornera Kristensen je tukao preko gola, da bi Hojbjerg brzo poto šutirao malo van kaznenog prostora i poslao loptu preko gola.

Bili su to poslednji udari Danaca danas.

Englezi nisu posle toga bili pretnja i moraće ozbiljno da se zamisle posle dva meča u kojima su ostavili neubedljiv utisak.