Danas su vrtići besplatni, kao i udžbenici za prvake, a pre 10 godina škole služile za partijske “projekte”

NOVI SAD – Roditelji u Novom Sadu ali i Vojvodini  danas mogu da računaju na razne vidove podrške roditeljstvu, a pre samo desetak godina škole i školska deca su tretirana kao poligon za različite partijske „projekte“.

Danas u Novom Sadu imamo besplatan vrtić, besplatne udžbenike za đake prvake, parking za mame, novčanu podršku roditeljima za prvo dete, za trojke, poklon dobrodošlice za novorođenčad i mnogo drugih vidova podrške Novosadskim mamama i tatama.

Prema budžetu za 2022. godinu, Srpska Atina ulaže čak 6,3 milijarde dinara u obrazovanje, a brojni projekti koji će u ovoj godini započeti, biće značajni u životima brojnih budućih generacija. Grade se škole, vrtići, rekonstruišu postojeći objekti…

Značajna finansijska olakšica za roditelje čija deca kreću u prvi razred nastavlja se i u ovoj godini – udžbenici će ostati besplatni, a Grad je za ovu svrhu izdvojio 31.240.000 dinara. Takođe, roditelji i u 2022. godini mogu da računaju na potpuno besplatan boravak u vrtićima PU ,,Radosno detinjstvo“, za šta je budžetom opredeljeno 549.053.037 dinara, kao i na subvencije za privatne vrtiće za koje je opredeljeno 350.955.600 dinara.

Za sve bebe rođene od 1.10.2021. Grad isplaćuje 50.000 dinara, dok je novčana pomoć za trojke podignuta na 200.000 dinara.
Na ime troškova za vantelesnu oplodnju u 2022. godini uvećan je pojedinačan iznos naknade sa 220.000 dinara na 320.000 dinara
Novogodišnja novčana pomoć za sve bebe rođenu 1. januara
Novogodišnji poklon za prvu bebu u godini
Besplatan parking za mame
Paketi dobrodošlice za novorođene bebe
Pogodnosti za kupovinu u različitim prodavnicama širom grada

Foto: Novosti

Međutim mere podrške roditeljstvu pre samo deset godina bile su sasvim drugačije. U tom periodu političari koji su vodili Novi Sad imali su gotovo striktan šablon – puna usta floskula da su deca budućnosti zemlje i puni džepovi od projekata kroz koje su deca iskorišćena kao mehanizam da se brzo i lako zaradi.

U vreme vlasti demokrata  i vojvođanskog premijera Bojana Pajtića Gradski odbor SNS u Novom Sadu redovno je obaveštavao javnost o suludim aferama Fonda za subvencionisanje pogona novih tehnologija APV, a ceo proces omogućen je zahvaljujući ,,rešenju“ koje su Bojan Pajtić, Dragoslav Petrović i njihovi saradnici smislili da bi napravili idealnu sredinu za malverzacione šeme – da korisnici subvencija dugove mogu da vrate isporukama robe na adrese koje je diktirala vojvođanska Vlada, na predlog Sekretarijata za nauku i razvoj.

Umesto renoviranja škole đacima su deljeni setovi za depiliranje! Tako je subvenciju od najmanje 189.160 evra dobila firma „ATG“ iz Stare Pazove koja nije ispunila ugovorne obaveze, a sa Pokrajinom se raskusurala tako što je za dobijene gotove pare dostavila setove za depilaciju – za sedam vojvođanskih srednjih škola i za Narodni univerzitet. Da li su srednjoškolcima bili potrebni brijači ili renoviranje škola koje je prethodna vlast ostavila u zapuštenom stanju, izgleda nikoga nije zanimalo.

Slična scenario realizovan je kroz brokersku kuću ,,Aleksandar“. Ova firma je subvencije za uvođenje nove tehnologije vratila u nekoliko navrata kroz antifriz, tečnosti za pranje stakla i sredstva za poliranje i zaštitu guma. Robu su dobile poljoprivredne, mašinske i tehničke škole, kao i pozorišta, muzeji i galerije u Vojvodini.

Prostom matematikom je utvrđeno da je Pokrajina na ime 91.000 evra dobila 21,3 tonu antifriza, 10 tona sredstva za zaštitu i poliranje guma i 33 tone tečnosti za pranje stakla.

Jedna od najvećih afera koje su ostavile posebno gorak ukus odnosi se na suludu situaciju sa Firmom  ,,Dentosan trade“ koja je na ime subvencije dobila 151.612 evra za uvođenje pogona nove tehnologije za proizvodnju četki.

Novac koji su ovim povodom dobili navodno su vratili kroz već poznat scenario – kroz isporuku 142.927 malih i 106.560 velikih četkica za zube koje su podeljene deci sa smetnjama u razvoju na teritoriji Vojvodine, kao da za ovu posebno osetljivu grupu nisu postojale mnogo važnije potrebe koje su se mogle ostvariti za 151.612 evra.

Srodna afera u kojoj su opet deca sa smetnjama u razvoju iskorišćena kao poligon za zaradu, vezuje se i za firmu ,,Tehnoeksport“ iz Inđije. Naime, ova firma je umesto da vrati 661.303 evra, isporučila sifone i plastična creva svim vojvođanskim školama za učenike sa smetnjama u razvoju.

Nažalost, ovo nisu jedine situacije u kojima su perfidno zloupotrebljena deca sa smetnjama u razvoju. Jedna od najsramotnijih priča počinje 2011. godine kada je Opština Novi Bečej ustuplia dvorac Hertelenidijevih za smeštaj Centra za terapiju za decu sa smetnjama u razvoju. Od ideje da će ova deca kojoj su potrebna posebna pažnja i nega živeti na prostoru od šest hektara okružena zelenilom i mirom, da će u sklopu kompleksa biti izgrađen bazen, staze za šetnju, staklene bašte, štale sa životinjama, nastala je ogromna novčana šteta i iznevereni dečji snovi.

Početkom 2011. godine ugovoreni su radovi vredni 156.125.643,31 dinara s i izvođaču je isplaćen avans od 30 odsto, a u maju se krenulo sa radom na objektu sa rokom od 310 kalendarskih dana.

I pored uplaćenog novca, u decembru je firma obustavila radove, a Opština Novi Bečej je o višemilionskoj šteti obavestila pokrajinski Fond za kapitalna ulaganja i zatražila da se izjasni i nadzorni organ, Institut za bezbednost i sigurnost na radu.

Završetkom radova, na lokaciji je ostavljena i velika količina građevinskog materijala koja je nestala, a s obzirom da je reč o sredstvima iz Građevinskog fonda Republike Srbije, šteta je time dodatno uvećana.

Pre deset godina, nije se vodilo računa o dobrobiti dece, već o dobrobiti političkih partija.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.