Dana 20. aprila svake godine, obeležava se Međunarodni dan zaštite od buke sa ciljem da se smanje nivoi buke kojem je izloženo stanovništvo.
Od izuzetnog značaja je podići svest na globalnom nivou o šteti i trajnim posledicama koju buka može da izazove.
Šta je buka?
Buka je svaki neželjen zvuk – ova definicija proširuje se napomenom da podrazumeva i štetno delovanje zvuka na ljudski organizam. U zakonu definicija je nešto drugačija i glasi da buka u životnoj sredini jeste neželjen ili štetan zvuk. U Direktivi EU pod bukom se podrazumeva štetan zvuk samo kao zvuk u spoljašnjoj sredini koji je nastao usled ljudskih aktivnosti a koje se eksplicitno navode. Štetni efekti su negativni efekti na zdravlje ljudi. Pod ovim se po pravilu podrazumevaju jaki zvuci koji dovode do oštećenja organa sluha, povećanja krvnog pritiska i sl., nasuprot neželjenom zvuku koji se po pravilu odnosi na zvuke male jačine.
Takođe, buka je jedna od najučestalijih pratećih pojava savremenog načina života, najučestalija je u velikim gradovima i industrijskim zonama ali se sve više može uočiti i u seoskim sredinama.
Buka na čoveka može delovati direktno i indirektno, šteti zdravlju, izaziva umor, smanjuje radnu sposobnost. Buka se pored svega može smatrati i kao poseban uzrok stresa i nervoze. Ona deluje čak i na srce i krvotok, sistem za varenje, endokrini sistem, višu nervnu delatnost i vegetativne reakcije.
Ono što dugoročno može narušiti zdravlje čoveka jesu svakako slušalice i preglasan zvuk na televizoru i pametnim uređajima, zato je bitno da čovek povede računa i o sopstvenim navikama.
Važno je da svaki pojedinac bude svestan štete koju buka može da izazove i da tu svest prenese na druge, jer se samo na taj način može smanjiti njena šteta. Brinite o sebi i drugima.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.