Danas je Međunarodni dan ljudskih prava

Međunarodni dan ljudskih prava

Međunarodni dan ljudskih prava proglašen je 10. decembra 1950. godine od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija.

Deklaracija iz 1948. godine nije bila pravno obavezujuća sve do Međunarodne konferencije UN o ljudskim pravima 1968. godine, kada je odlučeno da predstavlja obavezu za sve članice međunarodne zajednice.

Prema prvom od trideset članova Opšte deklaracije o ljudskim pravima:

„Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima.“

Njima se potvrđuje pravo svakog pojedinca bez obzira na rasu, nacionalno poreklo, pol, jezik, veroispovest, imovinsko poreklo i političko opredeljenje na život, rad, obrazovanje, jednakost pred zakonom, privatnost i mnoga druga prava.

Ljudska prava su podeljena u nekoliko grupa:  građanska, politička, ekonomska, socijalna i kulturna prava.

Svako ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja, slobodu okupljanja, slobodu veroispovesti, pravo na poštovanje i uvažavanje dostojanstva, tela i naravno pravo na život. Takođe, svako ima pravo na zaštitu svojih prava, kao i da zaštita bude pravična, da mirno uživa svoju imovinu, pravo na dom, pravo na privatnost i porodični život, zdravstvenu zaštitu…

U Srbiji su ljudska prava garantovana najvišim pravnim aktom države  – ustavom. Ustavom je propisano da su opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava i potvrđeni međunarodni ugovori sastavni deo pravnog poretka Srbije i neposredno se primenjuju.  U više od 60 članova, Ustavom su  garantovana ljudska prava i njihova direktna primena. Njihovo uređenje  se reguliše i zakonima, podzakonskim aktima i drugim propisima.

Takođe, svaki pojedinac koji se nalazi na teritoriji Srbije ima pravo da uživa ljudska prava i slobode. To podrazumeva sve državljane, strance kao i lica bez državljanstva – apatride.

Ako pojedinac misli da su njegova ljudska prava ugrožena, tada treba da se obrati nadležnim organima. Ljudska prava se mogu ostvariti u postupcima pred sudom ili u posebnim postupcima kod Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, kao i pred Ustavnim sudom. Ukoliko neko ne dobije zaštitu i iscrpi sva domaća pravna sredstava, može da se obrati međunarodnim telima i komitetima i na kraju Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.