Na današnji dan davne 1945. godine, oslobođen je zloglasni nacistički koncentracioni logor Aušvic-Birkenau, koji se nalazio nedaleko od mesta Osvejnćin kod Krakova
Ovaj dan obeležava se kao međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta, u kojem je na surov i nehuman način stradalo na milione žrtava.
Ovaj datum je usvojila Generalna skupština UN, 1. novembra 2005. godine, u znak sećanja na 27. januar – dan kada su jedinice Crvene armije oslobodile zloglasni logor Aušvic.
Sam termin holokaust označava plansko i sistematsko istrebljenje miliona Jevreja, Roma, Slovena i drugih “nepodobnih” ljudi i pojedinaca koje su nacističke vlasti smatrale za “niže ljude”. Nacisti su sproveli sistematsko ubijanje svojih žrtava, koje su gušili u gasnim komorama cijanidom B, a potom spaljivali u krematorijumima.
Druge, po zlu poznate, nacističke fabrike smrti su: Dahau, Mathauzen, Treblinka, Soboibor, Belzec, Jasenovac i Stara Gradiška, od kojih je Aušvic odneo najveći broj ljudskih života – čak milion i stohiljada.
Prvi koncentracioni logori osnovani su u Nemačkoj, neposredno posle dolaska nacističke partije i Adolfa Hitlera na vlast 1933. godine, a prvi zatvorenici bili su protivnici nacizma.
Nakon izbijanja Drugog svetskog rata i nemačkog osvajanja Poljske, u većim gradovima poput Varšave, Krakova i Lublina formirana su jevrejska geta. Nacističke vlasti tada još uvek nisu znale šta da rade sa jevrejskom populacijom, sve do januara 1942. godine, kada je u berlinskom predgrađu Vansi, dogovoreno da se pristupi “konačnom rešenju”, odnosno istrebljenju svih evropskih Jevreja.
Nacističku posvećenost “konačnom rešenju” najbolje oslikava činjenica da i kada je Nemačka počela da gubi na svim frontovima, velik broj vojnika bio preusmeren u logore za istrebljenje pre svega Jevreja, umesto da su raspoređivani na front.
Konačan broj žrtava holkausta nikad nije tačno utvrđen, ali se pretpostavlja da je stradalo 6 miliona Jevreja i million Roma, političkih protivnika, Jehovinih svedoka…
Država Srbija godinama unazad posvećuje pažnju na nevine žrtve Drugog svetskog rata. Napravljen je spomen park “Donja Gradina” na desnoj obali Save kod Jasenovca, na kojoj je ubijen najveći broj Srba i Jevreja. Takođe država planira da izgradi spomen park “Staro sajmište” gde se nalazio istoimeni logor u Beogradu.
Takođe snimane su mnogobrojne emisije i filmovi na temu stradanj srpskog naroda u Drugom svetskom ratu. Kultura sećanja ponovo počinje da oživljava.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.