RUMA – Danas se navršava 104 godine od oslobođenja Rume u Prvom svetskom ratu.
Predstavnici Opštine Ruma, opštinskog SUBNOR-a, Udruženja ratnih vojnih invalida i građani rumske opštine položili su danas tim povodom vence na spomen kompleks Srpskog vojničkog groblja u Rumi, dok je sveštvenstvo Srpske pravoslavne crkve u Rumi služilo moleban.
Mi se nalazimo na mestu na kome se okupljamo svake godine obelezavajući ovaj značajan datum, ali se i zavetujemo da ćemo ostati verni sledbenici naših hrabrih i slavnih predaka koji se nisu pitali za cenu kada je sloboda u pitanju, rekao je Stevan Kovačević, predsednik SO Ruma.
„Sloboda i mir su nam veoma bitni, istorija je pokazala da bi mogli kao zajednica da se razvijamo, da jačamo svoje kapaciteta i pokazujemo svoje potencijale, bez slobode i mira su ti rezultati nevažni i neostvarljivi. Pored mira i slobode nama je kao narodu potrebno i narodno jedinstvo, da bi sačuvali slavne tekovine naših predaka i da bismo mogli da na krilima tog jedinstva ostvarujemo dalje uspehe u našem razvoju.
-To jedinstvo nam je danas verovatno bitnije nego juče jer se i danas nalazimo pred velikim istorijskim i političkim izazovima, još i danas delovi našeg naroda vape za slobodom,to jedinstvo koje se ispoljilo u Prvom svetskom ratu je dovelo do toga da gotovo iz bezizlazne situacije, kroz golgotu, mi smo zajedno prošli i srpski narod i srpska vlada ostvare san o slobodi to nam je nauk i za u budućnost da uvek budemo svesni da nejedinstveni i razdeljeni i bez jedinstveno definisanih nacionalnih interesa ne možemo kao narod postići velika dela“, kazao je Kovačević.
Ovo je jedno od ređih srpskih vojničkih grobalja na teritoriji Srbije koje je urađeno u ravnanju levo-desno, napred-nazad, istok-zapad kao što su urađena sva vojnička groblja u Grčkoj, Francuskoj, Engleskoj, rekao je Predrag Vukmirić, sekretar OO SUBNOR Ruma.
“Vojnici, pre svega Timočke divizije, koji su nastradali na Legetskom polju 6. septembra 1914. godine, kao ranjenici su prebačeni u Rumsku zaraznu bolnici koja se nalazila u Orlovićevoj ulici. Ti vojnici su umirali od zadobijenih rana 1914/15. godine i na inicijativu SPC, tadašnjeg prote Marka Šaule, ovaj deo srpskog groblja je zakupljen od austrougarske vlasti gde su sahranjivani srpski vojnici. Ovde je sahranjeno 55 srpskih vojnika u 48 grobnih mesta. Jedno je i od najlepših vojnih grobalja, obnovljeno je 2014. godine za stogodišnjicu početka Prvog svetskog rata“, kazao je Vukmirić.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.