„Dan demokratske kulture“ u školi u Debeljači

KOVAČICA / DEBELJAČA – U Osnovnoj školi „Moša Pijade“ u Debeljači kod Kovačice održan je „Dan demokratske kulture“. Ova škola je od 2019. godine deo zajedničkog projekta Ministarstva prosvete, Saveta Evrope i Evropske Unije „Kvalitetno obrazovanje za sve“.

Kristina Vidrač, direktorka Osnovne škole „Moša Pijade“ u Debeljači kaže da sve aktivnosti u okviru „Dana demokratske kulture“ imaju za cilj da kulturne različitosti bolje shvate i prihvate.

 

„Cilj ovog projekta je da se poboljša kvalitet obrazovanja podsticanjem demokratske kulture u obrazovnom sistemu, odnosno smanjenje svakog oblika diskriminacije. Tako su naše aktivnosti tokom dana imali slične ciljeve. Prihvatanje kulturne različitosti, razvijanja tolerancije i empatije kod učenika. Naša opština je multikulturalna, smatramo da treba da poznajemo ne samo svoje već i kulturu ljudi koji sa kojima živimo. Nastojimo da razvijamo toleranciju i empatiju kod učenika. Za niže razrede organizovali smo prikaz narodnih nošnji kako bi deca upoznala svoju nošnju, ali i druge nošnje koje se mogu videti u našoj opštini. To su slovačka, rumunska, mađarska i srpska nošnja. Zatim su imali prikaz učenja narodnih igara, kola i čardaša“, ispričala nam je Kristina Vidrač.

 

Prikaz narodnih nošnji

 

Prikaz narodnih nošnji i učenje narodnih igara kola i čardaša u organizaciji devojčica trećeg razreda i koreografa Đorđa Nađa. Kroz izložbu koju je spremila učiteljica Ljiljana Terečik, učenici su mogli da uživaju u lepoti narodnih nošnji Srba, Mađara, Slovaka i Rumuna sa ovih područja.

Za niže i više razrede organizovano je predavanja o kulturnim različitostima. Gosti predavanja bili su sveštenik Elias iz Indonezije i muzičar Al – Mubarak Dogo Salman iz Nigerije. Oni su govorili o kulturi i tradiciji svog naroda.

 

Predavanje o Nigeriji i Indoneziji

 

U okviru manifestacije učenici su izveli ples „Jerusalima“, oslikan je školski zid, a održane su književne i jezičke radionice.

Jezičke radionice koje su organizovale nastavnice jezika obuhvatale su zanimljivosti iz kulture, istorije jezika, kao i znamenitostima država.

Ono što je karakteristično za Mađarsku, Englesku, Nemačku i Srbiju krasilo je zidove i ambijent učionica, a učesnici radionica su se na zanimljiv i kreativan način upoznali sa znamenitostima, kulturom, izrazima koji su karakteristični za svaku od ovih zemalja. Svaka grupa obišla je četiri učionice, odnosno četiri države. Lepo su se zabavili i učesnici i nastavnici. Usvojeno znanje su zatim prikazali na kvizu Kahoot.

U okviru Dana demokratske kulture i organizacije nastavnika fizičkog vaspitanja održane su i sportske aktivnosti sa učenicima 7. i 8.razreda i njihovim roditeljima.

 

Zajednički čas fizičkog đaka i roditelja

 

U projektu „Kvalitetno obrazovanje za sve” učestvuje 40 škola u Srbiji.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.