SRBIJA – Sada nema nikakve dvojbe i Srbija na kraju ove godine imati u sektoru IKT (informacionih i telekomunikacionih tehnologija) suficit veći od četiri milijarde evra, istakao je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je danas na otvaranju konferencije „Svet u 2025“.
– Za nas je ova godina bila apsolutno rekordna i najuspešnija do sada kada govorimo o ovom privrednom aspektu našeg ministarstva, oblasti telekomunikacija – rekao je Ristić na otvaranju konferencije u Privrednoj komori Srbije.
Naglasio je da se Srbija prethodnih 10 godina ozbiljno i sistematično bavi razvojem IKT sektora i da je tokom tih 10 godina naša zemlja postala lider u IKT sektoru u čitavoj jugoistočnoj Evropi i jedna od najuspešnijih zemalja u čitavoj Evropi u tom sektoru.
– U odnosu na rekordan suficit iz 2023. koji je iznosio 3,44 milijarde evra, ove godine beležimo konstantan rast od 19 odsto, što znači da ćemo ove godine imati suficit veći od četiri milijarde evra u IKT sektoru – rekao je Ristić.
Podsetio je da ministarstvo nastavlja razvoj nekoliko kapitalnih projekata, poput postavljanja 4.500 kilometara optičkih kablova u ruralnim sredinama, čime će do kraja 2026. godine Srbija biti premrežena najkvalitetnijim internetom.
– U ovom trenutku imamo pokrivenost veću od 98 odsto nacionalne teritorije različitim oblicima internet konekcije, ali nam je cilj da u potpunosti to prebacimo na optički internet – rekao je Ristić.
Dodao je da se radi i na digitalizaciji turističke ponude Srbije i da će naša zemlja imati svoj servis sličan globalnom Bukingu do februara naredne godine.
Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji Matilde Mort izjavila je danas da je Srbija jedan od ključnih igrača na polju digitalne transformacije i da ima veoma dobru saradnju sa drugim državama i organizacijama na polju veštačke inteligencije.
Prema njenim rečima to potvrđuju i konferencije iz ovih oblasti koje su nedavno održane u Srbiji.
Mort je na konferenciji ukazala da digitalno putovanje i digitalni razvoj mnogo obećavaju, ali da bi u razvoju ove oblasti valjalo voditi računa i o izazovima koje on nosi a to je pre svega pitanje bezbednosti.
Kao veoma važno, istakla je to da ova tehnologija mora da doprinese boljitku svih stanovnika Srbije, a ne samo nekih. U našoj zemlji postoje dobri uslovi za unapređivanje položaja malih i srednjih preduzeća iz oblasti informaciono komunikacionog sektora, gde Srbija već veoma dobro stoji i pokazuje da privreda naše zemlje prelazi u privredu zasnovanu na znanju.
Dodala je i da je zanimljivo kako se prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma menjaju rizici. Pre 20 godina to su bili finansije i tehnologije, kao i rizici vezani za životnu sredinu, a ove godine ponovo imamo tehnologiju, zatim klimatske promene i geopolitičke nesigurnosti.
– Prognoze pokazuju da će doći do daljeg širenja polja veštačke inteligencije kao i sektora koji se bave čistim, obnovljivim izvorima energije. U ovim nesigurnim vremenima vidimo da je uloga međunarodne saradnje nezamenljiva u svim ovim pitanjima – istakla je Matilde Mort.
Za unapređenje ePlaćanja i ePlati 850.000€
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu Beograd planira u narednom periodu poboljšanje sistema ePlaćanje i ePlati, za šta je, kako se može videti na objavljenom tenderu, predviđeno oko 855 hiljada EUR (100 miliona dinara), bez PDV-a.
Sistem ePlaćanje u okviru portala eUprava namenjen je za plaćanje taksi i naknada za postupke koji su u nadležnosti institucija Republike Srbije. Prva verzija ovog rešenja datira od perioda puštanja u rad same eUprave, a sada bi se, kako se navodi u dokumentaciji, ovo rešenje trebalo unaprediti, prenosi eKapija.
To se pre svega odnosi na smanjenje broja neuspešno realizovanih kartičnih transakcija, a novim sistemom bi trebalo da bude poboljšana i sigurnost online plaćanja, a biće razvijen i poseban modul u okviru sistema ePlaćanje, koji će omogućiti elektronsko podnošenje zahteva za povraćaj novca (reklamaciju).