BUDIMPEŠTA – Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas u Budimpešti da je odnos Srbije prema migrantima na visokom civilizacijskom nivou i da je Srbija zajedno sa Mađarskom uspela gotovo potpuno da zaustavi tok ilegalne migracije prema Mađarskoj.
“Srbija je primer kako se prema migrantima postupa bilo da su oni ilegalni ili regularni. Kada je reč o iregularnim migracijama, mi smo sa Mađarskom uspeli gotovo potpuno da zaustavimo tok ilegalne migracije prema Mađarskoj, tako da je procenat ilegalnih prelazaka državne granice smanjen za više od 70 odsto u odnosu na prošlu godinu”, rekao je Dačić, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
On je to istakao posle sedme po redu Ministarske konferencije Budimpeštanskog procesa i dodao da je na ovogodišnjem zasedanju usvojen plan aktivnosti za narednih pet godina sa ciljem da se migracije što više uvedu u legalne tokove, spreče dalje ilegalne migracije i da se prema migrantima postupa u skladu sa međunarodnim normama i konvencijama.
Rekao je da je odnos Srbije prema migrantima na visokom civilizacijskom nivou, kao i da nije zabeležen nijedan incident prema migrantima na osnovu njihovog porekla ili zbog toga što su migranti.
Prema njegovim rečima, treba mnogo raditi na planu potpisivanja sporazuma o readmisiji odnosno, povratku migranata u zemlje porekla.
“Zato je ovaj Budimpeštanski proces dobra prilika za razmenu iskustava u prisustvu velikog broja ministara. Ovde su bili prisutni ministri iz našeg regiona, Severne Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, kao i Mađarske, Turske i Jermenije. Bili su prisutni i ministri iz Iraka, Tadžikistana i Pakistana što je važno, jer je reč o zemljama posebno, Pakistan i Irak, odakle dolazi veliki broj migranata”, objasnio je Dačić.
Ministar je naglasio da Budimpeštanski proces, koji je osnovan još 1993. godine, a kojim ove godine predsedava Turska, sa kopredsedavajućom Mađarskom, predstavlja jedan značajan međunarodni forum, koji raspravlja o problemu migracija i opšte mobilnosti država da se aktivno uključe u rešavanje ovog pitanja.