Riba je veoma zdrava namirnica u ishrani jer je bogata Omega 3 mastima koje su višestruko korisne. Vreme je posta, mnogi je konzumiraju.
Veoma je važno kupiti svežu ribu i pripremiti je na pravi način. Ubrzo nakon ulova ribe javlja se niz biohemijskih i mikrobioloških procesa koji vam mogu pomoći da procenite da li riba koju želite da kupite sveža.
Prvi korak u ovoj proceni je ispitivanje njenog tela. Ukoliko je pigmentacija slabija riba je starija. Postoji nekoliko trikova koji će vam pomoći da prepoznate da li je riba sveža.
Prvi korak u proceni svežinu ribe je njena koža. Sveža riba ima svetlu kožu koja se preliva u drugim bojama, a prisutana je u vodi i jasna sluz. Ako je riba bez sjaja tada je riba starija. Neispravna riba može da se prepozna po boji sluzi koja se nalazi na koži.
Da li je riba sveža takođe možete proceniti po očima. Oči sveže ribe su sjajne i transparentne. Izbegavajte ribe čije su škrge tamne i imaju mlečni sluz. Ako osećate miris morskih biljaka onda se radi o svežoj ribi, neutralni miris ribe, takođe nije razlog za zabrinutost, ali kiseo miris svakako jeste.
Ako riba nije očišćena njenu svežinu možete proveriti po stanju unutrašnjih organa. Izgled organa će vam pokazati da li je riba sveža ili nije. Crveni bubrezi i drugi unutrašnji organi su prepoznatljiv znak sveže ribe, dok gubitak crvene boje znači da je riba starija.
Za riblji filete, svežinu ne možete proceniti očima ili na osnovu škrga, tako da je važno da se koncentriše na izgled mesa. Ako je elastično, sa glatkom površinom, transparentne i sjajne boje onda je u pitanju sveža riba. Svaka promena boje i elastičnosti je znak starosti, i one koji imaju nejasni boju i meko meso treba izbegavati.
Potrudite se da uvek kupite svežu ribu, i ne zaboravite da ribu uključite u svom jelovniku, barem dva puta nedeljno.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.