Da li želite da ugradite kamin u svoj dom? Evo kako da odaberete pravi!

Kada razmišljate o enterijeru doma tokom zime, posebno o planinskim kućicama na snežnim planinama, šta vam je jedna od prvih asocijacija? Verujemo da je to – kamin. Jedan od centralnih detalja dnevne sobe, koji u našu kuću unosi toplinu, nije bez razloga važan za prijatnu atmosferu. Asocira nas na prijatna druženja sa porodicom, ali i romantične trenutke sa dragom osobom.

– Kamini na drva idealan su centar doma, oni privlače posebnu pažnju, stvaraju predivnu atmosferu, relaksiraju, predstavljaju mesto okupljanja porodice i prijatelja, opuštaju dušu uz vatru koja je izvor života i najzdraviji izvor toplotne energije. Pored izgleda i pogleda na vatru koji opušta i prija svakom oku, pružaju idealno grejanje prostora – kaže za eKapiju Nataša Carina iz kompanije Ignis Aurum, koja je osnovana u Zagrebu, a od 2013. ima svoje regionalno predstavništvo u Beogradu.

Objašnjava da postoje i kamini na drva za etažno grejanje, koji se povezuju na sistem centralnog grejanja u kući ili stanu, ali i električni kamini.

– Električni kamini predstavljaju odličnu dekoraciju i zamenu za tradicionalni kamin u slučaju kada nema uslova za ugradnju kamina na drva. Postoje različiti tipovi električnih kamina koji realno imitiraju vatru kamina na drva – navodi naša sagovornica.

Koji kamin odabrati?

Opšta podela kamina je na čelične i gusane kamine.

– Oba tipa su usavršena do te mere da se ne može izdvojiti favorit i dolaze sa sekundarnim sagorevanjem na osnovu čega im je podignuta efikasnost, a smanjena emisija štetnih gasova i čestica tj. zagađenja vazduha. Čelični kamini su obično većih dimenzija, pa kupci koji žele da imaju veći kamin odlučuju se za ovaj tip – kaže Carina.

Postoje kamini na drva koji imaju sistem podizanja vrata i oni čija se vrata klasično otvaraju.

Oblici kamina su takođe različiti i mogu imati pogled na vatru sa prednje strane, mogu biti ugaoni, trostrani ili tunel kamini (kada se ugrađuju u pregradne zidove i dozvoljavaju loženje s obe strane).

– Posebno se izdvajaju viseći kamini čiji je dizajn bez premca – ističe sagovornica.

Ignis Aurum u ponudi ima i bio kamine, koji koriste biogorivo, kao što je etanol, kao izvor goriva umesto drva ili gasa.

– Oni su dizajnirani da budu čista i ekološki prihvatljiva alternativa tradicionalnim kaminima, jer ne proizvode emisije štetnih gasova niti pepeo. Bio kamini se mogu koristiti i unutar i van kuće i dolaze u različitim dizajnovima i veličinama. Oni se relativno lako instaliraju i održavaju – objašnjava sagovornica eKapije.

Koliko košta ugradnja kamina?

Da biste ugradili kamin u svoj dom, neophodno je da imate odgovarajući dimnjak i slobodnu poziciju na kojoj bi se kamin ugradio. Ugradnja kamina se završava u jednom danu, prosečno od četiri do osam sati.

Kada je reč o ceni kamina sa ugradnjom, ona se kreće od 195.000 dinara, pa naviše.

– Cena zavisi od cene kamine i količine utrošenog materijala tokom ugradnje – kaže Nataša Carina.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.