Nedavno uočen vrtlog, dostigao je širinu od 25 metara i visinu od 118.
Vrtlog prašine prošao je pored rovera Perseverance na Marsu krajem septembra prošle godine, a robot ne samo da je to zabeležio na kameri, već je pomoću mikrofona uspeo da snimi i zvuk, prvom instrumentu te vrste koji snima zvukove na planeti.
“Bili smo uvereni da će nam mikrofon dati čitav niz novih zapažanja atmosferskih karakteristika na Marsu koje ranije nismo mogli da vidimo”, rekla je Naomi Mardok sa Univerziteta u Tuluzu.
“I nismo se razočarali”, dodaje za The Verge.
Vrtlog prašine podiže se usled atmosferskih uslova koji su uobičajeni na Marsu.
“Treba da imate veliku razliku između temperatura tla i vazduha”, objašnjava Mardokova i dodaje:
“Znači da se tlo zaista zagreva, a ovo zagreva vazduh, što onda čini da vazduh počinje da se diže. I kako vazduh počinje da se diže, stvari počinju da se rotiraju, i tada dobijate ovo kretanje nalik vihoru.”
Iako se ovo dešava i na našoj Zemlji, ono što je zanimljivo kod onih koje se dešavaju na Marsu, jeste veličina koju mogu da dostignu. Nedavno uočen vrtlog, dostigao je širinu od 25 metara i visinu od 118. I u pitanju je srednja veličina, kako oni mogu biti i veći.
“Problem sa kojim se součavamo je čininjenica da sada ne možemo da predvidimo vrtloge oluje baš dobro”, priča Mardok.
A to ima implikacije na sve – od pokušaja da se svemirski brod bezbedno spusti na Mars do pokušaja da se zadrži prašina sa vitalnih solarnih panela kako bi se robotske misije nastavile. Sadašnji modeli se posebno bore da predvide velike globalne oluje prašine, a čini se da je to zato što je teško modelirati sile koje podižu prašinu sa površine planete.
Zanimljivo, vrtlozi su uobičajeni u krateru “Jezero” gde je i postavljen rover. Poprilično su retki u oblasti “Elysium Planitia” gde je postavljen InSight lender i nije jasno zašto je to tako.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.