Da li smanjenje stočnog fonda u Evropi predstavlja šansu za Srbiju?

Stočarstvo se smanjuje u svetu i ukidaju se farme, a pogotovo u Evropskoj uniji čija je Zelena agenda označila proizvodnju mesa, mleka i jaja kao velike zagađivače, rekao je direktor agrobiznis sektora EBRD za Centralnu i Jugoistočnu Evropu Miljan Ždrale povodom „Svetskog dana bez mesa“.

Kako kaže, ukupna proizvodnja mesa u svetu vredna je 900 milijardi dolara, a zamenskih proizvoda za meso šest milijardi dolara. Ipak, hrana na bazi biljnih proteina ima godišnji rast od 10 do 20 odsto, napominje Ždrale.

– Iako je Srbija u procesu pridruživanja, to nije put koji treba da sledimo. Zamenski proizvodi za meso na bazi biljnih proteina su velika niša za našu poljoprivredu, ali stočarstvo ne sme da trpi – rekao je Ždrale za RTS.

On kaže da ćemo u proizvodnji mesa, ipak, morati više da radimo i to na poboljšanju standarda zaštite životne sredine, odnosu prema životinjama, uslovima odgoja i odlaganju otpada, jer će kompanije koje to ne rade, snositi dodatna poreska opterećenja.

– Soja je najvažnija sirovina za zamenske proizvode za meso i mleko. Domaća kompanija „Soja protein“ postala je vlasništvo američkog giganta upravo zbog prednosti činjenice da je Srbija zemlja u kojoj nije dozvoljena proizvodnja GMO – kaže Ždrale.

On smatra da je ta firma „Mercedes srpskog prehrambenog sektora“, jer može da proizvodi koncentrate i izolate proteina koji se koriste u ishrani ljudi i životinja, ali pre svega u farmako i kozmetičkoj industriji u kojima GMO nije dozvoljen.

– Deficitarna roba na evropskom tržištu koju mi možemo da proizvedemo u mnogo većim količinama pored šećera su i uljarice: suncokret, uljana repica – smatra Ždrale.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.