logo transparend vojvodina uzivo

Vesti

Da li se Shakespeare smeje ili plače? U susret festivalu koji nosi njegovo ime

Jedanaesti put zaredom, u periodu od 4. do 7. jula, u Čortanovcima će biti održan Šekspir festival – posvećen jednom od najvećih engleskih, ali i svetskih pesnika i dramskih pisaca. Interesantno je da se u Srbiji igra svega nekoliko predstava zasnovanih na delima čuvenog Engleza iako, prema rečima Nikite Milivojevića, direktora i osnivača ovog festivala, književni opus Williama Shakespearea obuhvata 36-37 dela prema pisanju Bloomberg Adria.

Zašto je to posebno naglašeno na događaju za medije, održanom u rezidenciji Vila Stanković, gde se na glavnoj festivalskoj sceni i igraju predstave? Zato što je Shakespeare mnogo više od Hamleta ili Romea i Julije. Posetioci ovogodišnje manifestacije će uživati u četiri izvođenja, ali Milivojević nije krio želju da u nekom momentu budu odigrana čak 24 naslova. Ambiciozno, ali ne i nemoguće.

U autentičnom ambijentu vile, koju je 1930. podigao osnivač i profesor Medicinskog fakulteta u Srbiji dr Radenko Stanković, nastupiće pozorišne trupe iz Velike Britanije, Italije i Srbije, te će biti zanimljivo videti kako različite nacije prenose atmosferu iz dela Shakespearea (1564-1616).

Pod vedrim nebom i u vojvođanskom ambijentu između Fruške Gore i Dunava, ovogodišnji vizualni identitet festivala poziva gledaoce da razmisle šta simbolizuju suze na liku Shakespearea. Sudeći prema selekciji dela i umetničkom pristupu njima, verovatnije je da će poteći smeh nego suze. Organizatori su uvereni da će se publika dobro zabaviti.

„Kao i svake godine, slogan ovogodišnjeg festivala je u nekom od Shakespeareovih komada. Ovoga puta to je čuvena komedija Kako vam drago. U njoj jedan od glavnih junaka, Melanholični Žak, sumirajući utiske o svetu oko sebe kaže: ‘Ah, što luda nisam ja!'“, rekao je Milivojević, dodajući da luda uvek ima posebno mesto u komadima književnog genija.

Boris Liješević, koselektor Šekspir festivala, govorio je o  pratećem programu ove godine koji će biti u okvirima književne delatnosti. U novembru je u planu promocija knjige MOJ ŠEKSPIR: Rediteljsko putovanje kroz Prvi folio (eng. My Shakespeare: A Director’s Journey through the First Folio), koja prikazuje lični i profesionalni put Gregoryja Dorana, umetničkog direktora Royal Shakespeare Company od 2012. do 2022.  godine. Više o Doranovoj knjizi govorila je i Nataša Đukić, magistar pozorišnog dizajna.

Pored navedenog, u planu festivala je i izdavanje monografije Šekspir festival: Prvih 10.

Festival će otvoriti Bogojavljenska noć, u režiji Ivana Vanje Alača, a drugi dan festivala pripada londonskom Flute Theatreu koji će prvi put na Šekspir festivalu izvesti najčuveniju komediju ovog pisca San letnje noći.

U prilog tome da su Shakespeareova štiva vanvremenska, govore i razne adaptacije prikazane širom sveta, poput energičnog i plesnog izvođenja predstave Romeo i Julija: Poslednji sati, koju će izvesti ImPerfect Dancers Company.

Letnje izdanje Šekspir festivala zatvoriće komad Hamlet Double Bill, u izvođenju italijanske trupe La Ribalta Teatro, a biće to dvojezični (italijanski i engleski) spoj komedije i tragedije između likova grobara i glumaca Hamleta. Ova predstava je, inače, pobednik velikog međunarodnog projekta Evropske mreže Šekspir festivala ShakeSPHERE 2023/2024.

Značaj Šekspir festivala prepoznalo je i UNIQA osiguranje, koje je njegov pokrovitelj sve ovo vreme, dakle od 2014. godine. Inače, festival je i dobitnik priznanja Pokrajinske vlade „Najbolje iz Vojvodine 2022 – 2024“, kao jedna od najznačajnijih pokrajinskih manifestacija, navodi se u saopštenju.

Ulaznice za 11. Šekspir festival mogu se kupiti od 19. juna na svim Tickets prodajnim mestima, kao i onlajn.

O Vili Stanković

Novinari iz Srbije imali su priliku da sredinom juna uživaju u predstavljanju ovogodišnjeg Šekspir festivala u rezidenciji Vile Stanković, podignute na prelepom mestu koje se još od rimskog doba zove Zlatni breg i sa kojeg se pruža pogled na Dunav, Banat i Bačku.

Dan-danas, vila predstavlja jednu od najlepših letnjih rezidencija u Srbiji. Izgrađena je po želji dr Stankovića i prema projektu srpskog arhitekte Dragiše Brašovana, u stilu srpskih srednjovekovnih zamkova i po ugledu na zamkove u Lombardiji.

Arheološka istraživanja pokazuju da su na mestu vile pronađeni ostaci kuće iz antičkog doba, što svedoči da je ovaj prostor još u rimskom periodu služio za odmor pripadnika visoke klase.

Za života, dr Stanković je u prelepom vrtu i na prostranom okruženju uzgajao vinovu lozu i razne vrste voća, poput grožđa od kojeg se pravilo izuzetno vino, služeno i na dvoru Karađorđevića.

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.