Da li se seks računa kao vežbanje ili je to samo mit

Koliko je seksualni odnos fizički intenzivan i da li troši jednako kalorija kao džogiranje, ili je više kao lagana šetnja? Može li izazvati srčani udar? Da li su treneri u pravu kada zabranjuju odnose pre velikih takmičenja? Odgovor na ova pitanja daju naučnici u svojim istraživanjima.

Najčešće postavljano pitanje – da li je seks fizička aktivnost slična vežbanju – napokon dobija naučni odgovor.

Kako bi odgovorili na ovo pitanje, naučnici sa Univerziteta u Španiji, su prikupili sve poznate studije o seksualnim odnosima do sada, a kojih nema mnogo. Razlog malog broja studija je taj što je seksualno ponašanje teško ispitati, pre svega zbog pitanja etike, politike, ali pre svega iz pristojnosti.

Istraživanja su najviše ispitivala parove koji su u bračnoj zajednici, heteroseksualni, u dužoj vezi. Ispitanici su dolazili u laboratoriju kako bi odgovarali na pitalja o svom seksualnom životu. Neki parovi su tokom seksualnih odnosa imali monitore za praćenje rada srca, dok su drugi snimani tokom odnosa da bi se analizirali njihovi pokreti. I pored mnogih ograničenja u ispitivanju seksualnih karakteristika parova, španski naučnici su našli neke obrasce.

Seks se računa kao umerena vežba

Najočiglednije je da seksualni odnos dovodi do povećanog pulsa i da sagoreva kalorije. U istraživanjima tokom kojih su ispitanici nosili merače pulsa, zabeleženo je da se muškarcima puls kretao između 90 i 130 otkucaja u minutu, a najviše se kretao između 145 i 170. U odnosu na puls muškaraca, ženama je puls uvek imao niže vrednosti od muškaraca.

Prosečna potrošnja kalorija tokom odnosa je varirala u zavisnosti od položaja, pola ali i od toga da li su ispitanici bili u svom domu ili u laboratoriji. U jednoj od studija procenjeno je da ispitanici potroše oko 130 kalorija, dok je u drugim studijama potrošnja kalorija za muškarce bila 101 kaloriju, a za žene 69 kalorija.

„Ovi rezultati pokazuju da je seksualna aktivnost umereno ili čak jače zahtevna fizički“, kaže Hoze Muhor, profesor koji je predvodio objedinjeno istraživanje u Španiji. Brojke koje su istraživači dobili poklapaju se sa onima koje se dobijaju prilikom trčanja, osim rasta pulsa koji se kod džogiranja ne javlja.

Što se tiče dužine trajanja seksualnuh odnosa, to je variralo od 32 minuta kod mladih zdravih parova, do 19 minuta kod parova koji su imali neka zdravstvena oboljenja, najčešće kardiovaskularna. I upravo je pitanje problema sa radom srca ili povišen pritisak česti uzrok razmišljanja da tokom seksa može stati srce.

Zanimljiva studija iz 2022. godine je ispitala koliko ima žrtava iznenadnog zastoja srca u roku od sat vremena nakon seksualnih odnosa. Proučavali su se podaci iz Londona, a od 6.847 srčanih zastoja, samo 17 se desilo nakon seksualnog čina. Od njih 17, čak 6 su bile mlađe žene, dok su u proseku stradali tridesetosmogodišnji muškarci.

Slična ispitivanja su obavljena i u Parizu, a u periodu između 2011. i 2016. godine: od zastoja srca tokom seksulanog odnosa, preminulo je 17 osoba. U ovom periodu većinom su umirali pedesetogodišnji muškarci. Zanimljivo je da je u istom periodu od posledice fizičke aktivnosti, vežbanja, preminulo 229 osoba.

Rezultati ovih nalaza su dokazali da je srčani zastoj tokom seksa ili kao posledica seksa redak, pa zbog toga seksualne aktivnosti ne treba posmatrati kao rizične.

Još jedno od pitanja koje je mučilo pre svega vrhunske sportiste, je koliko utiče seksulanih odnos na sportska takmičenja i rezultate. Istraživanja su otkrila da seksualna aktivnost, u periodu od pola sata do sat vremena pre takmičenja, ne utiče na aerobnu kondiciju, mišićno-skeletnu izdržljivost ili snagu. Ovo su pokazali objedinjeni rezultati iz devet studija, koje su uključivale 133 osobe – skoro svi ispitanici su bili muškarci, koji su imali seks nekoliko sati pre neke vrste fizičkog testa. Zanimljivo je da, kao što se nisu pogoršali rezultate testa, tako se nisu ni poboljšale fizičke performanse. S toga su se naučnici složili da ne bi trebalo promovisati ili izbegavati seksualne odnose pre takmičenja.

Dobrobit fizičkih vežbi pokazao se važnim i u ovoj oblasti života, a to je opet pokazala nauka. Istraživanjem iz 2019. godine koje je obuhvatalo preko 6.000 ispitanaika, muškaraca i žena, koji su vežbali, dokazalo se da su fizički aktivni ljudi imali manju verovatnoću da će dobiti neku erektilnu disfunkciju.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.