U poslednje vreme se često govori o prisustvu muškog partnera na porođaju. Oni koji su to iskusili opisuju kao jedno od najlepših i najintenzivnijih trenutaka, ali ima i onih koji imaju drugačija iskustva ili uopštee ne žele da budu prisutni.
Tema muškarca na porođaju otvora mnogo pitanja o prednostima i nedostacima koje to donosi i zato ih je važno znati. A mi smo vam izdvojili negativne i pozitivne strane.
Bol može da bude intenzivnija
Oksitocin, poznat i kao hormon ljubavi, potreban je ne bi li porođaj bio lakši i manje bolan. Zato je bolje ako muškarci, koji su možda u malom strahu ili su manje informisani ili se plaše čitavog procesa drže podalje od vas za vreme porođaja. Njihova anksioznost može da doda napetost celom okruženju i čak može da dovede do situacije u kojoj se nivo adrenalina majke povećava, a hormon oksitocin smanjuje.
Muškarac može da padne u depresiju
Postoje muškarci koji nakon svedočenja porođaju počinju da se osećaju nemoćno i beznadežno.
To se događa jer su svesni da vam ne mogu mnogo pomoći, osoblje ih izbegava ili povišava ton na njih, a oni su u strahu za vaš i bebin život. Ti osećaji obično nisu izraženi i duboko su sakriveni u njihovoj podsvesti. Ali, ponekad se mogu pojaviti nakon prisustva porođaju, a neki od simptoma depresije mogu uključivati debljanje/gubitak kilograma, glavobolju, umor ili čak izolaciju od prijatelja i porodice.
Svedočenje porođaju može uticati vaš ljubavni život
Iako je većina muškaraca u redu s prirodnim procesom koji jeste porođaj, postoji i oni koji nakon toga jednostavno nisu spremni da nastave s ljubavnim životom tamo gde je stao za vreme trudnoće.
Svedočenje porođaju kod nekih muškaraca pojačava osećaj ljubavi prema partnerki, dok kod drugih može iste osećaje umanjiti i time se vaš odnos može pretvoriti više u onaj prijatelja nego ljubavnoga para, prenosi Bright Side.
Porođaj će možda trajati duže
Kad majka prvi put primi dete u svoje naručje, ona se mora fokusirati samo na dete. Prvi pogled u detetove oči, prvi dodir kože na kožu odvratiće njenu pažnju od svega drugoga.
Samo razmišljanje o tome može da vam pomogne da jače potisnete posteljicu i da brže dođe do porođaja. Ali, ponekad se zbog prisutnosti partnera, zbog povećanog straha ili anksioznosti koju on možda donosi dolazi do suprotne situacije u kojoj porođaj traje duže i bolniji je.
Možda će vas njegova prisutnost iritirati
Čak i ako muškarci odluče da žele da budu tamo, to se može pretvoriti u stvarno lošu ideju. To je posebno tačno ako porođaj traje više od 12 sati.
Neki od njih počinju da jedu u sobi, gledaju videozapise na svom telefonu, a mogu čak i da odu tokom porošaja. Takođe, možda će početi da se osećaju pospano zbog navale adrenalina, a sve to vas će možda nervirati.
Biće prisutan tokom prvog minuta bebinog života
Čak i ako se neki muškarci plaše i razmišljaju o tome da li treba zapravo da budu prisutni u tom trenutku, hoće li moći da gledaju svoju voljenu osobu u takvim bolovima, a da budu bespomoćni, sve će se to pretvoriti u nezaboravan trenutak one sekunde kada vaš mališan dođe na ovaj svet.
Može da vam pomogne od samoga početka
Već od prvog pokušaja dojenja, vaš partner može da bude sa vama. Ove situacije najčešće ne uspevaju od prve onako kako ste zamislili, stoga podrška može da bude od velike pomoći.
Dalje, zbog nemogućnosti kretanja, partner vam može doneti jastuk, vodu, sok ili pružiti laganu masažu dok vi ne pronađete savršen način dojenja za svoju bebu, ali i za sebe.
Može da bude vaša psihološka i emotivna podrška
Budući očevi trebalo bi da budu pored supruga tokom porođaja, jer im mogu pomoći da se osećaju opuštenije, te ih mogu nasmejati, prenosi Bright Side.
Čak i anksiozni razgovor o susretu s detetom mogu da vam pomognu u tome da ako ništa drugo, vreme brže prođe dok čekate. Kao nova mama, bićete umorni i iscrpljeni, verovatno i pod lekovima, i lakše će da vam bude da se opustite kada znate da će dete biti uvek u dobrim rukama.
Biće više povezan s detetom nakon porođaja
U novije vreme očevi su postali sve više uključeni u život svog deteta. Prisutnost tokom trudnoće, pregleda, ultrazvuka i porođaja mogu imati veliki uticaj na to. To takođe utiče na emocionalni i kognitivni razvoj deteta.
Biće uz vas ako bude potrebno da se donesu brze odluke
Ponekad porođaj može da ide glatko, bez ikakvih komplikacija. Ali, u slučaju da se dogodi nešto što nije bilo očekivano ili što zahteva brzo rešavanje, prisutnost muža može da bude od velike pomoći, a u nekoliko slučajeva upravo je ona i spasila život supruge i novorođenčeta.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.