Za neke mit, a za neke istina. Pre tačno 22 godine u noći između 19. i 20. maja 1999. godine tri američka aviona B-2A “Spirit”(duh), krenula su u misiju bombardovanja Beograda.
Jedan se navodno nikada nije vratio u bazu već je završio u Spačvanskim šumama u Hrvatskoj, ne daleko od granice sa Srbijom. Prema pojedinim izvorima avion je pogođen raketom zemlja vazduh iznad Surčina, gde je polako počeo da gubi visinu… Pilot američkog vazduhoplovstva pokušava da izvuče avion u pravcu Hrvatske, ali ne uspeva i avion pada u Hrvatsku, na močvarno tlo nedaleko od same granice sa SR Jugoslavijom. Samo obaranje NATO nije nikad potvrdio… ali ni demantovao.
B-2A ponos Američe avijacije
B-2A “Spirit” je najskuplji avion ikada proizveden čija cena je iznosila više od 2 miljiarde dolara. Ovo je teški bombarder stelt tehnologije. Prvi let izveden je 1992. godine, a prvi put je borbeno upotrebljen u NATO agresiji na Srbiju 1999. godine.
Sam avion je specifičnog izgleda, u obliku latiničnog slova “W”. Težak je 188 tona, može da ponese 35 tona bombi i ubojnih sretstava. Iako ima veliku površinu od 480 kvadratnih metara ima izrazito mali radarski odraz zbog specijalnih stelt materijala od kojih je napravljen.
Šta se zapravo desilo?
Sami delovi letelice nisu pronađeni, ali postoje mnogobrojni očevidci koji su potvrdili da su videli nešto ogromno kako u plamenu leti ka Hrvatskoj. Opis odgovara letelici B2.
Takođe nekoliko pripadnika policijske stanice i jedan predstavnik Civilne zaštite u Vinkovcima navode: “Noćas je kod nas u Spačvanskoj šumi palo nešto ogromno. Vatrogasci su išli da gase požar. Kad su došli tamo ugledali su nešto nalik na leteći tanjir. Palo je kao da je spušteno odozgo, ali je izlomljeno. Liči na avion, ali ne zna se koji. Crn, ogroman, ravan, ima zaobljene ivice i nema ni jednu vertikalnu površinu. Za veoma kratko vreme došli su pripadnici SFOR iz Bosne i okružili ceo taj prostor. Nije više moglo da se priđe. Sledeća tri meseca u tu zonu su neprekidno ulazili i iz nje izlazili kamioni sa ceradom. Očigledno su nešto prevozili. Na kraju je odnet i čitav sloj zemlje, a na tom mestu je ostalo jezero.
Inspektor u MUP-u R. Hrvatske koji je u to vreme radio u policijskoj stanici u Vukovaru, u razgovoru sa zastavnikom Milanom Barvalcem navodi: “Tokom te noći situacija u stanici se veoma uzburkala i bila je prava uzbuna. Šef specijalne jedinice je uputio jedinicu u Spačvansku šumu sa zadatkom da se ceo prostor opkoli i zabrani ulazak bilo kome. Govorilo se pao je avion i tamo niko ne sme da uđe. Prema atmosferi koja je vladala i ponašanju odgovornih siguran sam da je u tu šumu nešto važno palo“.
Prema beležnici oficira Vojske Jugoslavije Zoltana Danija, ovaj strateški bombarder pogođen je 20. maja sistemom ‘neva’ sa dve rakete. Oštećeni avion zauzeo je kurs ka Tuzli, ali je pao u Spačvanskim šumama. Pogodak i obaranje ovog aviona potvrđen je Raketnoj brigadi i uveden u zvanične uspehe jedinice u analizama učinka dejstva posle posle rata, tokom 1999. godine.
Prema izveštajima presretnutih komunikacija, posada je te noći tražila dozvolu za katpultiranje iz oštećenog aviona. Odeljenje za vazdušno osmatranje i javljanje VJ, zabeležilo je dnevniku tog dana ulazak dva B-2 u vazdušni prostor SRJ, koji se se legitimisali kao „Stub 1“ i „Stub 2“. Akciju je uspešno okončao samo jedan Stub.
Večernje novosti su 21.03.2015 objavile da su i sami Amerikanci posredno priznali istinu da je strateški bombarder B-2 oboren nad Srbijom. „Duh Misurija“, pojavio se u Drugoj vazdušnoj kampanji na Irak 2003. i tada je (ne)namerno slikan za globalne TV mreže. Bio je to pokušaj Pentagona da preko drugog aviona istog naziva prikriju uništenje prvog.
Kada su 2001. uspostavljene prve veze između demokratskih vlasti u Srbiji i zvaničnog Vašingtona, novopostavljeni američki vojni ataše odmah je preko Generalštaba zatražio da Uprava ARJ PVO odgovori na četiri pitanja. Sva su se odnosila na obaranje strateškog bombardera B2.
Zamenik komandanta 509. američkog vinga, Stiven Li Bašen, u intervjuu za američku vazduhoplovnu štampu potvrdio je da je B-2 „Duh Misurija“, povučen iz borbenih dejstava 21. maja 1999. To je kasnije napisano i u knjizi Tomasa Vitingtina i Krisa Dejvija „B-2 Spirit units in Combat“. Na strani 43 stoji da je „Duh Misurija“ povučen posle dejstava nad Srbijom. Avion je „povučen“, iako ratna dejstva nisu bila završena i trajala su još 20 dana, sve do 10 juna.
Treći divizion 250. raketne brigade PVO ratovao je svih 78 dana. U donjem Sremu 23 puta su menjali položaje, gađani su 22 puta raketama „harm“, i uvek su uspeli da izbegnu direktni pogodak.
Iako nema zvanične potvrde o obaranju, Amerikanci su nezvanično ipak priznali. 250. raketna brigada proslavila se još jednim obaranjem stelt aviona- američkog F – 117A
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.