Da li je na pomolu distopijska budućnost? Još jedan algoritam predviđa zločine pre nego što se dogode

Još jedan slučaj sistema koji predviđa zločine pre nego što se dogode.

Novi kompjuterski algoritam predviđa zločine nedelju dana pre nego što se dogode.

Nedavno je naš portal pisao o zanimljivom slučaju Kine koja radi na tome da film “Minority Report” postane stvarnost za njene građane, a sada izgleda da ova zemlja nije usamljena u tim naporima, jer slični sistemi postoje i u nekim američkim gradovima, javlja Bloomberg.

Prema studiji objavljenoj u časopisu Nature Human Behavior, ovaj algoritam, koji su formulisali naučnici sa Univerziteta u Čikagu i koji navodno beleži 90% tačnosti, deli gradove na pločice od 1.000 kvadratnih stopa. Istraživači su koristili istorijske podatke o zločinima iz Čikaga da testiraju model, koji detektuje obrasce tokom vremena u ovim „popločanim“ oblastima i pokušava da predvidi buduće događaje.

Jednako se dobro pokazao i kada je koristio podatke iz drugih velikih gradova, uključujući Atlantu, Los Anđeles i Filadelfiju, pokazala je studija.

Foto: pixabay

Novi alat je u suprotnosti sa prethodnim modelima za predviđanje, koji prikazuju zločin koji „izranja iz žarišta“ koja se šire na okolna područja. Takav pristup ne uzima u obzir složeno društveno okruženje gradova, kao i nijansirani odnos između kriminala i efekata policijskog sprovođenja, ostavljajući tako prostor za pristrasnost, navodi se u izveštaju.

Utvrđeno je da su drugi modeli predviđanja zločina koje su ranije koristili organi za sprovođenje zakona pogrešno ciljali određene ljude na osnovu užeg skupa faktora. 2012. godine, Policijska uprava Čikaga — zajedno sa akademskim istraživačima — implementirala je „Model rizika od kriminala i viktimizacije“ koji je sačinio listu takozvanih strateških subjekata, ili potencijalnih žrtava i počinilaca incidenata sa pucnjavom, koju određuju faktori kao što su starost i istorija hapšenja.

Model je dodelio ocenu koja je određivala koliko hitno treba nadgledati ljude na listi, a viši rezultat znači da je veća verovatnoća da će biti percipirani ili kao potencijalna žrtva ili kao počinilac zločina sa oružjem.

Ali nakon duge pravne bitke, istraga Chicago Sun-Timesa otkrila je 2017. da skoro polovina ljudi koje je model identifikovao kao potencijalne počinioce nikada nisu bili optuženi za ilegalno posedovanje oružja, dok 13% njih nikada nije optuženo za ozbiljan prekršaj.

Ovaj novi model navodno nema tih problema, što znači da smo korak bliže pravoj Orvelovskoj noćnoj mori.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.