Prethodnih godina je mnogo srpskih državljana investiralo u nekretnine u Grčkoj. Kako je sada?
Tržište nekretnina se već dugo ne smiruje, pa tako cene rastu svuda. Prethodnih godina je mnogo naših državljana investiralo u nekretnine u Grčkoj. Neki su to činili za svoje potrebe, u želji da imaju gde da borave kada odu na odmor, a neki su to ulaganje videli kao priliku za dobru zaradu.
Ali, šta se dešava sada, kada cene nastavljaju da rastu bez naznaka da će uskoro taj rast prestati, i sa izmenjenim međunarodnim prilikama?
Porast cena bez izuzetka
Nikola Nedeljković iz kompanije Grekodom Development, kaže da dosta toga zavisi iz kog se ugla posmatra investiranje u nepokretnosti u Grčkoj i kakav je tip objekta za koji su kupci zainteresovani.
– Svedoci smo porasta cena, kako u Srbiji, tako i u Grčkoj. Potencijalni kupci koji su zainteresovani samo sa investicione tačke gledišta, jasno, nepokretnosti kupuju u velikim gradovima, poput Atine i Soluna, gde je najveća tražnja za izdavanje tokom cele godine i gde se može očekivati godišnji povrat uloženih sredstava oko četiri do sedam odsto – kaže za B92.net Nedeljković.
Ukoliko su građani zainteresovani za kupovinu nepokretnosti u turističkim regijama, dodaje, moraju da budu svesni da ne mogu da očekuju isti povraćaj jer sezona traje od 100 do 120 dana i postoje dosta veći troškovi održavanja ukoliko se objekti izdaju po principu “stan na dan”.
– U većini slučajeva to su klijenti koji izdaju svoje objekte dok ne borave u njima tokom sezone i na taj način stiču određeni prihod sa kojim isplaćuju troškove koji se tiču njihove nepokretnosti, kao i deo svojih troškova prilikom letovanja – navodi Nedeljković.
Šta se više isplati?
Kako dodaje, u ovom trenutku i dalje postoje nepokretnosti koje se mogu kupiti po ceni od 1.000 evra po kvadratu, ali takvi objekti ne donose visoku zaradu na godišnjem nivou.
– Postoji veliko interesovanje za stanove manjih kvadratura, i takvi objekti se najlakše rentiraju po iznosu rente koja dostiže zadovoljavajući povrat sredstava u odnosu na uloženo. Veća je isplativost kupiti, na primer, dva ili tri manja stana u Solunu u iznosu od 170.000 do 200.000 evra, nego kupiti jedan objekat po toj ceni i očekivati da će moći da se izdaje u iznosu kao tri manja stana – objašnjava on.
U većini slučajeva, dodaje, kada se radi o izdavanju, potencijalni klijenti ne obraćaju toliko pažnju na cenu po kvadratu, nego na činjenicu koliko nepokretnost koju kupuju, može da im donese godišnjeg prihoda u odnosu na novac koji će izdvojiti za nju.
Ukoliko se uzmu u obzir svi prethodni događaji koji su se desili u poslednje dve do tri godine, a pre svega kovid i situacija u Ukrajini, može se konstatovati da je tržište nepokretnosti u Grčkoj vrlo stabilno, navodi sagovornik B92, i dodaje da su cene u blagom porastu poslednjih godina, te da postoji povećano interesovanje za novogradnju u odnosu na raniji period.
Kako kaže Nedeljković, cela situacija u Ukrajini dovela je do određenih problema sa kojima se susreću i državljani Rusije koji poseduju nepokretnosti u Grčkoj, a najviše oko mogućnosti dolaska u Grčku.
Rusi teško i do svog stana…
– Ukinuti su svi letovi na relaciji Rusija-Grčka, postoje određene alternative sa presedanjima, ali su ti letovi dosta skuplji i potrebno je više vremena provesti u putu. Svi državljani Rusije koji imaju boravišnu dozvolu bilo koje članice EU ili vizu za EU mogu bez problema da uđu na teritoriju Grčke – ističe on.
Nedeljković je napomenuo da i dalje postoji interesovanje ruskih državljana za kupovinu nepokretnosti u Grčkoj, ali da novi vlasnici zbog uvedenih sankcija neće biti u mogućnosti da apliciraju za boravišnu dozvolu u ovom trenutku.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.