Agencija za bezbednost saobraćaja (ABS) apeluje na vozače da poštuju saobraćajne propise, oprezno voze u zimskim uslovima i budu tolerantni u saobraćaju.
Ovo je posebno važno jer sneg, kiša, led i poledica, iznenadna magla i druge vremenske nepogode mogu izazvati niz neprijatnih i opasnih situacija u saobraćaju.
Agencija za bezbednost saobraćaja posebno apeluje na pešake da budu oprezniji prilikom prelaska kolovoza u zimskim uslovima zbog manje uočljivosti od strane vozača i dužeg zaustavnog puta vozila.
Zakonska obaveza vozača je da na vozilu poseduje zimsku opremu (zimske pneumatike i lance) u periodu od 1. novembra do 1. aprila, ukoliko je na kolovozu sneg, led ili poledica.
„Napominjemo da dubina gazećeg sloja na zimskim pneumaticima mora biti minimum četiri milimetra. U istom periodu, izvan naseljenih mesta, obavezno je (u prtljažniku) imati lance ili druga sredstva za povećanje trakcije. U zimskoj opremi autobusa i teretnih vozila obavezna je još i lopata“, navodi se u saopštenju ABS-a.
Kako je navedeno, kada je sneg na kolovozu, lanci se montiraju na pogonske točkove i to na onim saobraćajnicama gde je saobraćajnim znakom označena obavezna upotreba, a u naseljenim mestima, vozila ne moraju biti opremljena lancima.
Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, vozač je dužan da u saobraćaju na putu zimsku opremu poseduje i koristi na propisan način – u suprotnom, predviđena je novčana kazna.
Šta još vozači mogu da urade?
Agencija za bezbednost saobraćaja poseban apel upućuje vozačima koji se u saobraćaj uključuju sa neočišćenim staklima ili nagomilanim snegom na krovu, sa neočišćenim svetlima, retrovizorima, registarskim tablicama ili senzorima, jer to predstavlja dodatnu opasnost po bezbednost u saobraćaju.
Prema navodima ABS-a, neočišćeno staklo smanjuje preglednost tokom vožnje, a najugroženiji u tom slučaju su pešaci, jer ih je na taj način teško uočiti.
„Neočišćen sneg sa krovova automobila se usled kočenja može sručiti na vetrobransko staklo i u potpunosti zakloniti pregled vozača, što može izazvati paničnu reakciju, a samim tim i saobraćajnu nezgodu. Pored toga, sneg se iz raznih razloga može razleteti i pasti na druga vozila te izazvati reakcije koje bi mogle da budu uzrok saobraćajne nezgode“, dodali su iz Agencije.
Zamagljena stakla, prema rečima ABS-a, predstavljaju veliku opasnost u vožnji, kao i prilikom isparkiravanja i kod prestrojavanja na kolovozima sa više saobraćajnih traka i zbog toga oni navode da sva stakla treba uvek da budu čista, kako spolja, tako i iznutra.
Agencija podseća vozače da je veoma važno da dodatno provere akumulator i klimu u vozilu, ispravnost sistema za grejanje, količinu zimske tečnosti za pranje vetrobrana, metlice brisača i njihovu ispravnost, kao i ispravnost grejača stakala.
„Apelujemo na vozače da izbegavaju naglu promenu pravca, blagovremeno uključuju pokazivač pravca prilikom promene saobraćajne trake, uspore pre skretanja, ubrzavaju postepeno i u krivinama voze sporije, bez nagle promene brzine“, naglasili su iz ABS-a.