VOJVODINA – Potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić obratio se danas u Sajanu, u opštini Kikinda, na okruglom stolu na temu „Potencijali za razvoj socijalnog i ženskog preduzetništva u ruralnim područjima Vojvodine – modeli izvrsnosti“, na kom je akcenat bio na razvoju socijalne ekonomske inicijative kroz edukaciju i angažovanje nezaposlenih žena u oblasti pčelarstva.
Organizator okruglog stola je „Kolping društvo Srbije“, organizacija koja u našoj zemlji aktivno deluje 20 godina, a jačanje socijalnog i ženskog preduzetništva vidi kao prioritet u procesu izgradnje kapaciteta lokalne zajednice i jačanju društva, sa posebnim akcentom na ruralne sredine. „Kolping društvo Srbije“ okuplja nezaposlene žene – pčelarke, i u procesu je registracije kao preduzeće koje posluje po principima socijalne ekonomije.
Cilj ovog događaja je da se koncept socijalnog i ženskog preduzetništva izmesti iz gradova i ukaže na potencijale njegovog razvoja u selima, kao i da istakne značaj multisektorske podrške u jačanju socijalnog preduzetništva na teritoriji AP Vojvodine.
Ukazujući na značaj teme socijalnog preduzetništva, potpredsednik Ćurčić je istakao da je važno da se o toj temi razgovara, kako bi se kreirao povoljan ambijent za privredne subjekte koji posluju po principima socijalnog preduzetništva, prepoznale inicijative za unapređenje njihovog poslovanja, kao i modeli za sistemsku podršku i razvoj.
„Postoji realna potreba da se reši problem zaposlenja onih koji teže dolaze do posla. Tu je socijalna ekonomija vrlo važna, kao jedan od vidova da se ranjive kategorije ljudi radno angažuju u skladu sa svojim mogućnostima“, rekao je potpredsednik Ćurčić i dodao da kod socijalnog preduzetništva na prvom mestu nije sticanje profita, nego rešavanje društvenih problema za šta je neophodna empatija.
Potpredsednik je podsetio na to da je početkom 2022. godine usvojen Zakon o socijalnom preduzetništvu, koji jasno definiše kriterijume koje preduzeće treba da ispuni da bi steklo status socijalnog preduzeća, te da predviđa njihovu bazu u Agenciji za privredne registre.
„Pokrajinska vlada je, preko Saveta za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine, i pre donošenja Zakona preduzela niz mera kako bi išla u susret onome što taj dokument donosi“, istakao je potpredsednik Ćurčić i dodao da su širom Vojvodine organizovane edukacije za predstavnike lokalnih samouprava o socijalnom preduzetništvu, kako bi u svom okruženju prepoznali one koji su zainteresovani da se bave socijalnom ekonomijom.
„Kroz registraciju u APR-u primećujemo da Vojvodina prednjači u odnosu na ostatak Srbije kada je u pitanju broj registrovanih socijalnih preduzeća. Mi ćemo uvek biti tu da pomognemo ljudima koji su zainteresovani da se bave socijalnom ekonomijom“, naglasio je potpredsednik Ćurčić i dodao da su u pokrajinskom budžetu i ove godine opredeljena sredstva za podršku preduzećima koji posluju po principima socijalne ekonomije.
Događaju su prisustvovali predstavnici Grada Kikinde, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, „Kolping društva Srbije“, Unije poslodavaca Vojvodine, Saveta za socijalno preduzetništvo Srbije, Klastera socijalnog preduzetništva Vojvodine, Fondacije Vlade Divac, Fondacije Fridrich Ebert i Novosadskog noćnog bazara.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.