BAVANIŠTE – U osnovnoj školi “Bora Radić” u Bavaništu osnovan je čitalački klub čime se ova škola uključila u manifestaciju “Mart, mesec srpskog jezika”.
Društvo za srpski jezik i književnost Srbije je u saradnji sa Katedrom za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima prošle godine pokrenulo manifestaciju „Mart, mesec srpskog jezika“ sa ciljem da se popularizuje srbistika kao naučna disciplina u okviru slavistike, da se kod učenika osnovnih i srednjih škola probudi interesovanje za izučavanje srpskog jezika, kao i da se široj javnosti ukaže na značaj očuvanja srpskog jezika i jezičke kulture.
„Kako bismo se uključili u obeležavanje ove manifestacije i dali svoj doprinos, ovih dana osnovali smo Čitalački klub u našoj školi. Na putu vaspitanja i obrazovanja čitanje ima veliku ulogu, a ono je trenutno, iz više razloga, marginalizovano. Cilj nam je da kod učenika od petog do osmog razreda razvijemo ljubav prema knjizi i čitanju ne samo obavezne školske lektire, već i knjiga koje nisu u vezi sa školskim programom nego sa interesovanjima učenika,“ kaže Dušan Simić, nastavnik srpskog jezika i književnosti u OŠ „Bora Radić“ u Bavaništu.
Svi članovi kluba dobili su od Izdavačke kuće „Klet“ na poklon članske kartice i roman „Moji heroji i ja“ Miroslava Jovanovića.
Članovi će u saradnji sa mentorom, nastavnikom Simićem, a uz određeni didaktičko-metodički materijal, realizovati pet radionica do kraja školske godine, a svaka će se odnositi na novi roman.
Pored prve radionice, koja će biti realizovana u školskoj biblioteci do kraja marta, ostale četiri obuhvatiće romane: „Dve zime“ Branke Baretić Milenković, „Avanture Beograda Đorđevića“ Aleksandre Stojkov Pavlović, „Maša u Ulici na gredi“ Marije Markov Ilić i roman „Priznanja i sećanja“ Vladimira Kolarića.
Kreativnost, sklonost ka diskusiji, romani, čitalački dnevnik sa detaljnim instrukcijama, opredmećeni motivi, motivacija i osmeh ono su sa čime će, između ostalog, učenici dolaziti na radionice. Biće to prilika za uživanje u čitalačkim aktivnostima kroz razmenu utisaka i gledišta o odabranim knjigama.
Radionice će se odvijati u prijateljskom ambijentu bez klasičnog školskog pristupa. Različite perspektive i gledišta doprineće kvalitetu radionica, jer se svako čitalačko iskustvo dodatno obogaćuje razmenom sa drugima.
Čitanjem pomeramo granice uz želju da nam posebno mart mesec, a i svaki naredni u godini, bude u znaku srpskog jezika i čitanja lepih reči, poručuju iz bavaništanske škole.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.