Ciklonizacija: Na komarce sa zemlje i iz vazduha

NOVI SAD: Ekipe „Ciklonizacije“ će u narednih nekoliko dana na teritoriji Grada Novog Sada izvesti seriju jutarnjih i večernjih tretmana sa zemlje i iz vazduha, usmerenih na odrasle forme invazivnih vrsta komaraca.

Ova akcija protiv azijskog tigrastog komarca je nastavak slične serije tretmana izvedene u trećoj dekadi juna.

– Danas u ranim jutarnjim časovima odrađen je tretman sa zemlje na Novom naselju, Keju, Štrandu i Ribarskom ostrvu, a tretman iz vazduha obuhvatio je zone iznad kasarne Jugovićevo, Novog groblja, ranžirne stanice i uz prugu kod luke ka Žežljevom mostu – kaže menayer za odnose sa javnošću „Ciklonizacije“ Dario Aćimović. – Nastavili smo u večernjim časovima tretmanima sa zemlje u naseljima Telep, Adice i Kamenjar. Sutra u 4.30 časova startuje jutarnji tretman protiv odraslih komaraca sa zemlje u naseljima Rotkvarija, Podbara, centar i Stari grad. Ovoj akciji prethodila je serija tretmana protiv larvi tigrastog komaraca na poznatim mikro izvorištima u navedenom delovima grada.

Od Salajke do Adica

Stručnjaci “Ciklonizacije“ zvanično su odrasle jedinke tigrastog komaraca u Novom Sadu detektovale 2018. godine. Tokom proteklih sezona detektovano je širenje ove invazivne vrste iz prvobitnih rezervoara u okolini Partizanske ulice po obližnjim delovima grada: Detelinari, Banatiću, Sajmištu, Salajci, Rotkvariji, Novom i Avijatičarskom naselju, Klisi.

Od prošle godine detektovani su i u delovima grada bliže Dunavu: centru, Podbari, Limanima, Telepu i Adicama.

Aćimović navodi da iskustva “Ciklonizacije” pokazuju da su izvorišta tigrastih komaraca u urbanim sredinama Novog Sada pre svega zapuštena dvorišta privatnih kuća i preduzeća, ali i kišničare, septičke jame, odložene stare gume, slivnici, šahtovi, saksije za cveće, burad, kofe kao i sve posude u kojima se nakuplja kišnica. Na terenu su, kaže, uzorkovane larve tigrastog komarca i iz mikro izvorišta kao što su pivske flaše, konzerve, ambalaže u kojima je bilo dovoljno nutrijenata i vode da se formira celokupan razvojni cikus ove vrste. Činjenica je da poslednjih godina nije bilo pravih zima i kontinuiranih niskih temperature, te je očekivano i to što nije bilo prirodne redukcije. Ovo je, uz vrela leta, omogućilo tigrastom komarcu da se prilagodi na novo stanište i da se brzo razmnožava. Zato stručnjaci od početka sezone prate brojnost i rasprostranjenost ove vrste komaraca i kada god se ukaže potreba izvode tretmane.

– Ovakva izvorišta u domaćinstvima neophodno je prekriti ili ukloniti kako se ne bi nakupljala voda. Ukoliko građani u svom dvorištu ili okolini poseduju kišničare, šahtove, burad i druge posude sa vodom taj problem mogu da prijave našem kol centru na 021/641 23 22. Ekipe će po dojavi sprovesti detaljan pregled terena i ako je potrebno izvesti larvicidni tretman. Na taj način sprečićemo zajedno brzo širenje ove agresivne vrste komaraca – kaže Aćimović.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.