NOVI SAD – Već dva meseca skoro svakodnevno padaju obilne kiše, vodostaji Dunava, Save, Tise, Begeja, Tamiša i drugih reka su visoki za ovaj deo godine, u kombinaciji sa relativno visokim temperaturama vazduha.
Ovo su vremenski uslovi koji su u celom regionu jugoistočne Evrope doveli do hiperprodukcije komaraca i problema koje ona donosi građanima. Prethodnih nedelja situacije je u susednim delovima Hrvatske eskalirala do mere da predsednici opština zbog problema sa najezdom komaraca traže proglašenje elementarne nepogode u dve županije – Osiječko – branjskoj i Vukovarskoj – sremskoj. Reč je o opštinama koje su zbog Dunava i Kopačkog rita u sličnoj situaciji kao i Novi Sad – sa Dunavom i Koviljsko – Petrovaradinskim ritom.
Ipak, iako građani u Novom Sadu mogu da se požale da ovih dana povremeno imaju susrete sa komarcima, situacija u Novom Sadu nije ni približno alarmantna kao, na primer, u Osijeku ili Vukovaru.
Zašto je situacija u Novom Sadu ipak pod kontrolom i šta možemo očekivati u nastavku sezone, objašnjava Dario Aćimović, menadžer za odnose sa javnošću novosadske „Ciklonizacije“, preduzeća koje sprovodi akciju zaštite zdravlja građana od komaraca u Novom Sadu i više od 20 vojvođanskih opština.
– Koliko nam je poznato kolege u Hrvatskoj nisu dobile priliku da odgovore na pravi način, u pravo vreme i sa adekvatnom tehnikom u adekvatnom obimu. Ovakav problem se ne rešava na brzinu i jednokratno. Da bi se ovakva hiperprodukcija komaraca držala pod kontrolom potreban je sistem. Isti problem bi imali i Novosađani da nismo na vreme uspeli da uradimo larvicidne tretmane avionima i sa zemlje, kao i tretmane protiv odraslih komaraca sa zemlje, sa čamaca i iz aviona. Mi smo zahvaljujući našem sistemu predvideli aktiviranje izvorišta i uradili prve larvicidne tretmane još u aprilu. Ovi tretmani su redukovali brojnost komaraca koji su izleteli u odrasle forme. Potom smo u tri navrata izveli tretmane protiv odraslih formi iz vazduha, dok su tretmani sa zemlje izvođeni kada su to vremenski uslovi dozvoljavali. Na žalost, dok je ovakvo vreme odlično za komarce, vetar i kiša onemogućavaju tretmane, pa se dešava da pojedini delovi grada imaju neko vreme povećanu brojnost komaraca. Građani treba da znaju da smo do sada u pet navrata spremali i vraćali avione, što zbog kiše i naleta vetra što zbog raketa protivgradne odbrane, kaže Aćimović.
Prema njegovim rečima, uprkos svemu tome, u ovom momentu od komaraca je praktično očišćen veći deo grada, kao što je širi centar, Limani, skoro ceo Telep, Salajka, Podbara…
Povećana brojnost je još uvek na sremskoj strani grada – u Sremskoj Kamenici i Pertovaradinu, na Novom naselju i u pojedinim selima, kao što su Stepanovićevo i Kovilj. To ne znači da u ovim delovima grada tretmani nisu rađeni, naprotiv.
– Kada je pitanju hiperprodukcija komaraca, kao što je ovogodišna, onda nije dovoljan jedan tretman za redukciju brojnoisti, već dva ili često tri vezana tretmana. U ovom momentu mi smo uspeli, uprkos stalnim kišama, da očistimo od komaraca veće deo grada, a u narednim danima sve kapacitete ćemo usmeriti na redukciju brojnosti u ovim delovima grada gde je ona sada povećana. Koristićemo svaki momenat povoljnih meteo uslova da taj posao bude završen što pre, kaže Aćimović. On podseća da je evidentno da su se klimatske prilike promenile. Sezona borbe sa komarcima počinje sve ranije i traje sve duže do skoro zimskih meseci. Već godinama nije bilo ni prave zime koja bi dovela do prirodne redukcije komaraca. Za to su, kaže, potrebna bar tri ledena dana u kontinuitetu, a toga nije bilo unazad nekoliko godina.
– Građani moraju biti svesni svega ovoga. Treba da znaju da ćemo i u narednim mesecima uraditi sve što je moguće da redukujemo brojnost komaraca, ali nije realno očekivati da će ovo biti sezona tokom koje neće videti komarca u urbaniom sredinama. Ne postoji čarobni štapić od koga će oni nestati. Ako se, prema prognozama, nastavi ovakvo vreme, verovatno će biti dana sa povećanom brojnosti komaraca i u gradu, iz prostog razloga što će biti nemoguće na vreme izvesti dovoljan broj larvicidnih i tretmana protiv odraslih komaraca. Naravno, mi ćemo se pobrinuti da ti periodi budu što kraći i da tretmani budu spremni i izvedeni u svakom povoljnom meteo trenutku, zaključio je Aćimović.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.