Čije sve kuhinje možete probati u Novom Sadu? (Drugi deo)

NOVI SAD – Prva asocijacija na azijsku kuhinju sigurno su većini filmovi iz 90-ih godina prošlog veka koji su prikazivali svaku drugu porodicu kako jedu kinesku hranu, naravno sve onako vešto sa kineskim štapićima umesto pribora.

Međutim, malo ko zna da je Novi Sad bio u koraku sa tada drugim razvijenijim gradovima sveta i među retkima mogao da se pohvali sa posedovanjem prvog kineskog restorana.

Foto: Pexels/Abby Kihano

Prvi kineski restoran u Srbiji, a i generalno na ovim prostorima, pod nazivom „Sečuan“, otvoren je još davne 1981. godine u Novom Sadu.  Novosađani ga se dobro sećaju jer se do pre jedne decenije nalazio u Dunavskoj ulici, preko puta restorana „alla Lanterna“.
Naravno, restorani sa ponudom kineske hrane samo su jedna vrsta u izboru bogate azijske kuhinje.

Azijska kuhinja smatra se jednom od najstarijih kuhinja. Vrlo je primamljiva Evropljanima zbog smanjene upotrebe mesa. Jela su pretežno napravljena od pirinča i začinjena sa specifičnim začinima i sosevima. Lakoća azijske kuhinje zbog izuzetka mesa, čini ovu ishranu jednom od najzdravijih.

Upravo ćete za ljude sa istoka Azije čuti da žive najduže i da izgledaju najmlađe. Dok će oni često reći da je recept u njihovoj ishrani, a mi im u tome verujemo!
Danas u našem gradu trend konzumiranja azijske hrane postao je deo svakodnevice. Novosadska kulinarska scena u azijskom izdanju ponudiće vam neke od delicija japanske, kineske, uzbekistanske, indonežanske i korejske hrane.

Sigurno ste probali ponekad nudle, pirinač sa karijem/pirinač u piletini, suši, lignje u slatkom sosu, morske alge za salatu, tople čorbice kiselkastog ukusa, pohovane banane, itd.

Sva ova jela odlikuje široka upotreba povrća, pirinča, kikirikija, morskih plodova uz kombinaciju neprevaziđenog soja sosa.

Foto: Pexels/Jay Abrantes

Azijska ishrana je veoma prepoznatljiva i bez obzira da li ste otišli u kineski ili japanski restoran ona će vam sigurno ostaviti utisak laganog i interesantnog jela. Ipak hajde redom da pogledamo novosadski izbor azijskih delicija počevši od gore pomenute kineske hrane.

Foto: Gradske info

Kineska hrana je građanima Novog Sada prva na pameti kad je reč o azijskoj hrani. Decenijama je prisutna kod nas i za to vreme su se brojni restorani otvorili u Novom Sadu. Broj kineskih restorana i sve bogatija ponuda kineske hrane dokazala je da Novosađani itekako vole ove laganije, bezmesne varijante.

Najčešće jelo na porudžbini u kineskom restoranu jeste piletina u slatko – ljutom sosu ili pak piletina sa kikirikijem. Za smelije tu je i pohovana banana ili pohovani sladoled kao idealan dezert za kraj.

Aktuelni restorani sa kineskom kuhinjom u Novom Sadu su: „New Hong kong“, „Dva štapića“, „Ni hao“, „Sreća Dumplings“, „Kineski restoran Dunja“, „4 činije“, „QiQi“, „Kineski fast food 88“, „Veliki Peking“,  „Kineski zmaj“, „Zlatni štapić“, „Fast food Kung Fu“.

Foto: Gradske info

Japanska kuhinja mnogima deluje slično sa kineskom, ali sem sastojaka koji se dosta podudaraju, japanska ishrana je mnogo lakša.

Japanci preferiraju neutralnije ukuse svojih jela što znači manje začina, soseva, ali i manje prženja. Dok ćete u kineskom restoranu naručiti pohovanu piletinu ili svinjetinu u slatkom sosu, u japanskom ćete dobiti siroviju hranu, obilatu pirinčem, lososom, plodovima mora.

Sve popularnije jelo 21. veka, koje je po ceni dosta skuplje u odnosu na druga jeste suši.
Ovaj japanski specijalitet obuhvata dva sastojka, pirinač u većoj količini i dodatke koji su najčešće riba, kod nas je u većini slučajeva u pitanju losos, ali lignje i alge.

U zavisnosti od načina serviranja sušija Japanci razlikuju nekoliko vrsta sušija, kod nas je najpopularnija verzija „Makisuši“ ili drugačije „rolovani suši“ koji se seče na manje kolutove/rolnice.

Foto: Pexels/Oleksandr Pidvalnyi

Drugačiji naziv za „Makisuši“ koji ćete mnogo češće sresti u japanskim restoranima kod nas jeste naziv „Hosomaki“.

Uglavnom se ova vrsta sušija, rolovani suši, servira u porciji od 6 do 8 komada po osobi, dok grupne porcije obuhvataju od 16 do 32 zalogaja.

Kao posebne vrste sušija,  u restoranima ćete pronaći i „nigiri suši“ koji je specijalnog oblika napravljen od specijalno tankih krišaka sirove ribe koja se služi sa pirinčem, dok „sašimi suši“ obuhvata takođe tanko sečenu sirovu ribu, ali se služi bez pirinča što mnoge navodi na pitanje da li je „sašimi suši“ zaista suši.

Kako god, dobar suši u Novom Sadu možete pojesti na sledećim mestima: „Sushi fresh“, „Enter sushi“, „Tokio sushi“, „Sumo sushi“, ali i na mestu gde se pravi kineska hrana poput restorana „Dva štapića“.

Foto: Gradske foto

Indonežanska hrana je veoma lagana hrana. Baš poput svake ostrvske zemlje, Indonezija se hrani u najvećoj meri povrćem i morskim plodovima. Indonežanska ishrana bazirana je na žitaricama, voću, začinima i neobičnim kombinacijama ukusa.

Njihova „brza hrana“ je zdrava jer se sastoji od pirinča kao osnove jela dopunjena dodatno niskokaloričnim povrćem i začinjena jakim začinima koji ubrzavaju metabolizam poput kurkume, đumbira, bibera.

Čak i u Novom Sadu možete da osetite miris specijaliteta iz daleke Jugoistočne Azije.

Restoran „Surabaya“ upoznaće vas sa nekim od krajnje neobičnih jela poput indonežanske supe „flores“ koja obuhvata sastojke poput kupusa, piletine, jaja, šampinjona i piletine.

Nemojte da sudite pre vremena, savet je da ipak pre toga date šansu ovim zanimljivim kulinarskim receptima.

Foto: Freepik/valeria_aksakova

Tajlandska kuhinja je slična svim prethodno navedenim kuhinjama. Testo, pirinač, povrće, morski plodovi, glavne su zvezde svakog jela. Kao i u kineskoj hrani, kombinacija suprotnih ukusa. Kiselo-slano-ljuto-slatko postaju kompatibilne kombinacije za skoro svako jelo.

Foto: Pexels/Chan Walrus

Njihovo poznato jelo „Pad Thai“- nudle u kombinaciji sa mesom ili povrćem, začinjeno baš kao i u kineskim jelima, soja sosom ili kikirikijem, možete u Novom Sadu probati u lokalu koji se zove isto kao i ovo tajlandsko jelo, „Pad Thai“.

Foto: Gradske info

Pored „Pad Thai“ restoran „Thai Wok“ vam takođe može ponuditi specijalitete tajlandske kuhinje. Sigurno će vam se nešto dopasti.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.