,

Četiri trofeja sa Svetskog prvenstva u rešavanju šahovskih problema za Iliju Serafimovića iz Pančeva

PANČEVO – Od 27. jula do 3. avgusta u letonskom letovalištu Jurmala, održan je 66. Kongres svetske federacije za problemski šah, u okviru koga se odigralo 47. Svetsko prvenstvo u rešavanju šahovskih problema, kao i prateća takmičenja u rešavanju i kompoziciji.

Nastupilo je 187 takmičara iz 30 zemalja. Mladi Pančevac, Ilija Serafimović, internacionalni majstor u rešavanju šahovskih problema, bio je član našeg državnog tima, zajedno sa velemajstorima Marjanom Kovačevićem i Vladimirom Podinićem.

Reprezentacija Srbije je došla sa titulom vicešampiona Evrope osvojenom u aprilu u Nemačkoj, ali ovog puta nije uspela da osvoji odličje i takmičenje je završila na sedmom mestu. Ipak, naši rešavači nisu prekinuli dugogodišnju tradiciju osvajanja trofeja na Svetskim prvenstvima, zahvaljujući našem 20-godišnjem Pančevcu. Ilija Serafimović je bio najuspešniji član našeg tima i u pojedinačnom plasmanu zauzeo 10. mesto što mu je ujedno donelo i zlato u konkurenciji juniora do 23 godine starosti, čime je ove godine objedinio titule šampiona sveta i Evrope u rešavanju šahovskih problema.

Na otvorenom rešavačkom turniru koji se uvek održava dan pre zvaničnog Svetskog prvenstva mladi Serafimović je ponovo bio naš najbolji predstavnik zauzevši peto mesto i novih 14 rejting poena. Ovim sjajnim rezultatom, podigao je lični rejting preko velemajstorske granice koja iznosi 2.550 bodova čime je po prvi put ušao u top deset najboljih rešavača na svetu. Sa trenutnim rejtingom od 2.560 poena ispunio je prvi uslov za dobijanje titule velemajstora, a ostalo je da na narednim takmičenjima ostvari još tri norme posle čega će i zvanično postati nosilac ove laskave titule.

Baš kao i mnogo puta u prethodnim godinama Ilija je sa nedavno završenog svetskog takmičenja u naš grad i državu doneo još tri trofeja.

Zlatnu medalju zaslužio je na turniru koji je pre dve godine uveden u zvanični program Kongresa, tzv. Baltičkoj kombinaciji. Radi se o specifičnom spoju kompozicije i rešavanja šahovskih problema gde učesnici imaju zadatak da naprave što teži problem pre početka prvenstva. Svi radovi koje sudija odobri ulaze u konkurenciju za rešavački deo gde takmičari dobijaju poene za svaki rešen problem od drugog kompozitora, kao i za svoj koji drugi nisu rešili. U izuzetno jakoj konkurenciji mladi Serafimović je u finalu uspeo da reši devet od 12 problema dok su njegov rad uspela da reše samo dva učesnika što mu je i donelo ukupni trijumf.

Još dva odličja osvojena su na takmičenju mladih kompozitora šahovskih problema do 23 godine starosti. U kategoriji matova u dva poteza, kao i šahovskih studija, Ilijini radovi osvojili su srebrne medalje, čime je kolekcija trofeja sa ovog sjajnog nastupa kompletirana.