BEOGRAD – Regionalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu i Centralnu Aziju Hans Kluge čestitao je danas Srbiji i njenoj Vladi na rezultatima u borbi protiv kovida-19 i na solidarnosti koju su, kako je rekao, pokazale donirajući vakcine drugim zemljama kada je to bilo najpotrebnije.
Kluge je pozvao sve države Zapadnog Balkana da zdravlje postane prioritet u njihovoj spoljnoj politici i da se pridruže SZO u promociji zdravlja kao glavne agende za budućnost.
Istakao je da je Srbija tokom pandemije delila medicinsku opremu i znanje sa susedima i udaljenim državama i da je jedina državu u regionu koja je uključena u projekat razmene znanja i biotehnologije koji nadzire SZO.
-Taj projekat bi trebalo ne samo da unapredi zdravlje ljudi u Srbiji, već i u regionu i šire, rekao je Kluge u video obraćanju na prvoj svetskoj konferenciji posvećenoj borbi protiv kovida-19 koja se održava od 26. do 28. marta u Beogradu.
Prema njegovim rečima, svet je iz pandemije izvukao tri ključne lekcije – o moći nauke, moći solidarnosti i moći zdravlja za čovečanstvo.
Kluge je kazao da je moć nauke osnova odgovora na pandemiju kovid-19 koji, kako je istakao, mora biti i osnov za jaču budućnost.
-Nauka nam je dala znanje i alate da sprečimo druge ozbiljne slučajeve bolesti i da ograničimo širenje kovida 19 uz upotrebu bezbednih i efektivnih vakcina, maski i testova. Dala nam je načine lečenja, lekare i lekove, laboratorije i slične elemente koji da možemo odgovoriti još efikasnije na sledeću pandemiju ako se desi. Naučili smo da napredak nauke i inovacije moraju biti na usluzi čovečanstvu, rekao je Kluge.
Govoreći o solidarnosti, naveo je primer Srbije koja je, kaže, pokazala solidarnost donirajući vakcine kada je to bilo najpotrebnije.
Kluge je ocenio da se Evropa danas suočava sa najvećom humanitarnom krizom posle Drugog svetskog rata navodeći da tri miliona izbeglica iz Ukrajine stavljaju pred velike izazove zdravstvene sisteme u susednim državama, ali da se uz podršku SZO, UN i drugih partnera uspeva da odgovori na taj izazov.
-Ono što najviše brine je situacija u zdravstvenom sistemu Ukrajine. SZO isporučuje medicinski materijal i pruža podršku, ali je vrlo teško isporučiti pomoć ratnoj zoni kakva je Ukrajina gde su zdravstvene ustanove neprekidno na meti napada, rekao je Kluge.
Kako kaže, pandemija nas je naučila da zdravlje mora biti visoko na agendama vlada i da zdravlje mora biti u srži budućih politika.
Zahvalio je balkanskim državama što su, kako kaže, prihvatile Mapu puta za Zapadni Balkan, koja je promovisana krajem prošle godine na samitu u Crnoj Gori, sa ciljem da se iniciraju promene koje će unaprediti zdravstvenu agendu zemalja regiona i staviti zdravlje u centar budućnosti.
Zdravlje nije samo pokretač ekonomskog razvoja ili razvoja društva već može biti ujedinjujuća sila između različitih država. Verujem da zdravlje može pomoći dijalogu za mir i da može imati tu ulogu u svim regionima, rekao je Kluge.
Uputio je poziv predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da učestvuje na Globalnom samitu o zdravlju koji će ove godine biti održan u Tel Avivu.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.