Ministarstvo pravde SAD, bi u slučaju “Google monopol”, moglo od Google-a da zatraži da potpuno odustane od svog Chrome pregledača, što internet gigant smatra radikalnim rešenjem koje bi moglo da nanese štetu.
Google bi mogao da se nađe na korak bliže potencijalnoj reorganizaciji kompletnog svog poslovanja, nakon što američki tužioci detaljno iznesu šta bi tehnološki gigant trebalo da uradi kako bi njegov monopol u pretraživanju interneta bio okončan.
Američko Ministarstvo pravde je slučaj protiv Google-a pokrenulo još tokom prvog četvorogodišnjeg mandata Donalda Trampa. Ovog avgusta u tom postupku je doneta značajna presudu prema kojoj Google ima i održava ilegalni monopol u onlajn pretrazi i srodnom oglašavanju. Tužioci su izneli niz potencijalnih pravnih lekova u ovom slučaju.
Predlozi idu od askida ekskluzivnih sporazuma, prema kojima Google plaća milijarde dolara Apple-u i drugim kompanijama kako bi ostao podrazumevani pretraživač na njihovim tabletima i pametnim telefonima, do oduzimanja ili primoravanja internet giganta da proda neke delove svog poslovanja, kao što je npr. operativni sistem Android.
Ministarstvo pravde SAD, bi u slučaju “Google monopol”, kao kaznu moglo da zatraži od Google-a da odustane od Google Chrome pretraživača, javio je Bloomberg.
Google takav predlog smatra radikalnim i tvrdi da bi on mogao da nanese štetu američkim korisnicima i kompanijama, i da poljulja američku konkurentnost u oblasti veštačke inteligencije, prenosi Reuters.
Na kraju bi, međutim, izbor Donalda Trampa za novog-starog šefa Bele kuće mogao da ima najveći uticaj na ceo slučaj. Tramp je u septembru izjavio da će sudski goniti Google zbog svega onoga što smatra pristrasnošću prema njemu samom (pogotovo tokom kampanje za nedavne predsedničke izbore). Međutim, mesec dana kasnije, Tramp se zapitao da li je razbijanje jedne takve kompanije dobra ideja.
Kada konačno stupi na dužnost, Tramp će moći da imenuje novog šefa antimonopolskog odeljenja Ministarstva pravde SAD koji će imati ovlašćenja da menja strategiju, pregovara o nagodbi ili da se u potpunosti povuče iz slučaja.
Google svakako planira da uloži žalbu kada američki okružni sudija Amit Mehta, koji vodi slučaj, donese svoju konačnu odluku, što će se verovatno dogoditi do avgusta 2025. Internet gigant će sopstveni predlog biti u prilici da iznese već u decembru.
Mehta je ročište na kome će se raspravljati o konkretnim predlozima za Google zakazao za april sledeće godine. Ostaje da se vidi da li će Tramp i budući šef antimonopolskog odeljenja Ministarstva pravde, koga on bude odredio, “uskočiti” i promeniti kurs ovog suđenja i eventualnog finalnog ishoda pre toga.