MOSKVA – Spisak znamenitosti Moskve sa kojima turisti treba da se upoznaju je ogroman. Posebno mesto na ovom spisku zauzimaju Car-top i Car-zvono a ujedno su i među najupečatljivijim eksponatima moskovskog Kremlja, koji se nalaze odmah pored zvonika Ivana Velikog.
Istorija pojavljivanja ovih istorijskih spomenika okružena je velikim brojem legendi što privlači još veću pažnju turista.
Car-zvono – gigant koji nikada nije zazvonio
Car-zvono, koje se nalazi unutar Moskovskog kremlja, najveće je izliveno zvono na svetu. Naručila ga je carica Ana Ivanovna, bratanica cara Petra Velikog. Car-zvono je teško 201 tonu i 924 kilograma, a visoko čak 6 metara i 14 centimetara.
Rusija je poznata po crkvenim zvonima. Isprva, zvona su bila osmišljena radi bržeg i lakšeg prenošenja vesti i poruka na rastojanju, a tokom ratova približavanje neprijatelja oglašavalo se upravo zvonima. I još od tada, izlivanje zvona postala je neka vrsta umetnosti. Kasnije, zvona su se koristila i da vernike pozovu na molitvu i bogosluženje, a za vreme crkvenih praznika oglašavala se posebna melodija. Budući da se u pravoslavnom bogosluženju muzički instrumenti nikada nisu koristili, zvona su imala posebnu ulogu. Tako su u 18. veku ruski majstori zanata rešili da izliju najveće na svetu zvono – cara svih zvona.
Kada bi Car-zvono zazvonilo, bez preterivanja, čulo bi se sigurno po čitavoj Moskvi. Ipak, njegov “glas” niko nikada nije čuo. Zbog čega? Teorija je više, ali najrasprostranjenija, i najverovatnije jeste da je uzrok tome oštećenje koje se dogodilo tokom požara u Kremlju u maju 1737. godine. Tada je osnovni oblik već izliven, a samo zvono ukrašavali su i rezbarili umetnici, u jami dubokoj deset metara i obloženoj drvenim građevinskim skelama. Kada je požar krenuo da se razbuktava, uplašeni radnici želeći da potpomognu gašenje požara i spreče da se zvono otopi, počeli su ga polivati vodom, ali je ono, zbog razlika u temperaturi, napuklo. Prema drugoj verziji, zvono je puklo još tokom izrade, a požar je služio da se slučaj zataška. Bilo kako bilo, Car-zvono je čamilo u svojoj jami do sredine 19. veka, kada je iz nje izvučen i postavljen na postament koji je isprojektovao arhitekta Ogist Monferan.
Car-top – napunjen prahom pokojnog cara i ispaljen samo jednom
Top je oružje koje se smatra simbolom moći, a onaj koji stoji u moskovskom Kremlju u svetu je poznat kao top sa najvećim kalibrom u istoriji – 890 milimetara. Izliven u bronzi još za vreme vladavine ruskog cara Fjodora Ivanoviča (sina Ivana Groznog), 1586. godine, sa ciljem zaštite Kremlja, ova gromada teška je 40 tona i duga preko pet metara. Ono zbog čega je Car-top još poseban jeste i gravura: na njemu je prikazan i sam car Fjodor Ivanovič koji jaše konja i u ruci držao žezlo.
Smatra se da se iz Car-topa pucalo samo jednom – prahom svrgnutog cara Lžedmitrija, koji je sebe predstavljao kao sina Ivana Četvrtog: 1606. godine on je ubijen i sahranjen nedaleko od Serpuhovskih kapija, nakon čega su u maju, Rusiju okovali neočekivani mrazevi koji su uništili sve useve. Nepogodu su Rusi povezali sa njegovim “zlim duhom”, pa je odlučeno da se njegovi ostaci otkopaju i spale, a prah pomešan sa barutom ispali iz Car-topa. Postoji i drugo verovanje: da je ovaj top izliven samo kako bi služio za dekoraciju i zastrašivanje stranih izaslanika, a da je pucanje iz njega bilo kategorički zabranjeno.
Ipak, lafet i jedra topa nisu originalni, već su nastali u 19. veku. Jedra je zabranjeno ispaljivati, dok se za lafet ne može sa sigurnošću reći ni da li je potreban, budući da se oružje takvog tipa (bombard) najčešće samo montira na zemlji.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.