SRBIJA – Predsednik Privredne komore Srbije o posledicama ukrajinske krize i rasta cena energenata po srpsku privredu, očekivanjima i strahovanjima domaćih privrednika, ali i dobrim vestima
Srpske privrednike danas najviše zabrinjava nepredvidivost poslovanja i neizvesnost oko toga koliko će ratni sukob Rusije i Ukrajine trajati, kako će se situacija dalje razvijati, i šta će se dešavati, ne samo u kriznom regionu, nego i na globalnim tržištima energenata, sirovina, repromaterijala i gotovih proizvoda, kaže prvi čovek Privredne komore Srbije Marko Čadež u intervjuu za 24sedam.
Predsednik PKS je za naš portal pričao o najgorem scenariju za naše izvoznike zbog ukrajinske krize, o cenama gasa i električne energije za privredu, ali i o mogućem dolasku velikih investitora u Srbiju, kao i potezima PKS i Vlade Srbije u smeru pomoći privredi ako se kriza na globalnom nivou produbi.
Od čega najviše strahuju srpski privrednici, da li je to inflacija, posledice rata u Ukrajini na trgovinu ili nešto treće?
– Najveći problem svih privrednika i kod nas i u svetu su nepredvidivost poslovanja i neizvesnost koliko će sukob trajati, kako će se situacija dalje razvijati, ne samo u kriznom regionu, nego i na globalnim tržištima energenata, sirovina, repromaterijala i gotovih proizvoda koja su već pretrpela duboke poremećaje. Brigu privrednicima ne stvara samo otežani pristup ruskom, ukrajinskom i beloruskom tržištu i potreba da u kratkom roku pronađu alternativna tržišta za plasman proizvoda i nabavku sirovina koje su uvozili iz tog regiona, već i prekidi globalnih lanaca snabdevanja koji prouzrokuju neravnotežu ponude i tražnje, poremećaje u snabdevanju, rekordne stope inflacije na svetskom nivou, povećanje troškova i proizvodnje i trgovine… U situaciji kada se stanje i cene na međunarodnom tržištu gotovo svakodnevno menjaju, kada ponude za neke sirovine i repromaterijale traju samo po nekoliko sati, kada je neizvesno kako će se novi paketi sankcija i mere državne intervencije i EU i Rusije odraziti i na našu privredu, nemoguće je planirati. Ne samo na duži, nego ni na kraći rok. Sve strategije i kalkulacije napravljene danas, već sutra mogu biti promenjene. Ono što je nesumnjivo, analitičari su sve složniji, a privrednici zabrinutiji da će posledice ukrajinske krize na globalnom nivou biti znatno veće, dalekosežnije i složenije nego posledice pandemije kovida 19.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.