Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije (PKS), istakao je u intervjuu za Kinesku medijsku grupaciju (KMG) važnost strateške saradnje sa Kinom kao ključnu za privredni napredak Srbije i šireg regiona i značaj povezivanja ideja i tehnologija svih zemalja članica Alijanse privrednih komora Novog međunarodnog trgovinskog koridora kopno-more (ILSTC).
Čadež objašnjava da je na okruglom stolu u kineskom gradu Čongćingu povodom osnivanja ILSTC-a, koja povezuje zapadnu Kinu sa zemljama Jugoistočne Azije i Evropom, predstavio inicijativu Srbije za osnivanje “Saveza ideja i tehnologija” koji bi uključivao članice Alijanse u cilju snažnijeg međusobnog transfera znanja i tehnologija, preneo je PKS.
Smatra da bi ova inicijativa povezala tržišta zapadne Kine, Jugoistočne Azije i Evrope, a kao ključne tačke za razmenu inovacija na tom putu navodi visokotehnološke centre u Čongkingu, Guangsiju, i zemljama kao što su Singapur, Vijetnam, Tajland, Srbija, i druge. Prema njegovim rečima, cilj je da se ujedine resursi i omoguće investicije u inovacije i startape.
Na pitanje o značaju saradnje sa Kinom za ekonomski uspeh Srbije, Čadež naglašava prijateljstvo lidera Srbije i Kine i kaže da bez te saradnje naša zemlja ne bi postala vodeći privredni centar u regionu.
– Do sada, kineske kompanije su u Srbiju uložile preko šest milijardi evra, a Kina je postala drugi najvažniji trgovinski partner i treće izvozno tržište za Srbiju – navodi predsednik PKS.
Kaže da predlog srpske strane može da omogući “kvantni skok u povezivanju” tržišta zapadne Kine, Jugoistočne Azije i Evrope.
– Na tom putu neophodno je povezivanje ljudi i razmena ideja, i zato želimo da povežemo visokotehnološke centre u Kini, Jugoistočnoj Aziji i Srbiji kako bismo objedinili inovativne resurse skoro 300 institucija koje podstiču startape i istraživanje – objašnjava Čadež.
Čadež podseća da je Srbija značajno napredovala u poslednjih deset godina i povećala izvoz softvera sa 370 miliona evra na 3,8 milijardi evra, vrednost startap ekosistema je porasla za 60 odsto, dok uvođenje predmeta programiranja u osnovne škole već daje prve vidljive rezultate.
Govoreći o Sporazumu o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine, ukazuje da sporazum, iako je nedavno potpisan, pokazuje benefite te da su u toku razgovori o dolasku kineskih kompanija iz sektora zelene industrije i e-mobilitija u našu zemlju, što će dodatno, ističe, podstaći domaći privredni rast.
Srbija, zaključuje Čadež, može da bude primer kako je moguće dobro sarađivati sa Kinom i da Evropa polako shvata značaj ovakvog načina saradnje.