Bura na Pravnom, Čeka se reakcija tužilaštva! Studenti koji žele da uče podnose krivične prijave i zahtevaju da im se omogući pravo na obrazovanje

Studentske blokade i opozicioni protesti ulaze u svoju hibridnu fazu, a dokaz za to jesu dešavanja na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu koja su sve, samo nisu akademska, demokratska i u skladu sa Ustavom i zakonom.

Naime, Uprava Pravnog fakulteta u Novom Sadu u želji da obezbedi ustavom zagarantovano pravo na obrazovanje donela je Odluku o nastavku rada i organizovala je izjašnjavanje studenata u pogledu Plana nadoknade letnjeg semestra 2024/2025. godine.

Plenum Pravnog fakulteta koji broji od trideset do pedeset studenata koji blokiraju rad ove visokoškolske ustanove je odlučio da bojkotuje navedeno izjašnjavanje, međutim bez obzira na taj stav malog dela studenata, uprava fakulteta je organizovala onlajn glasanje preko studentskog servisa.

FAKTI KOJI SU ZA SADA POZNATI

Glasanje je otvoreno 22.4. na internet stranici www.pf.uns.ac.rs i pravo glasa je imalo 3316 studenata.

Glasanje je sprovedeno onlajn putem Studentskog servisa, logovanjem uz pomoć korisničkog imena i lozinke, po principu jedan student jedan glas.

Od prvog dana kada su krenula izjašnjavanja, nije bilo nepravilnosti prilikom glasanja.

Samo glasanje se odvijalo nesmetano sve do poslednjeg dana, odnosno 25. aprila, kada su nešto posle 22 časa primećene prve nepravilnosti.

Naime, u periodu od 22 časa pa sve do ponoći opcija PROTIV je sa 861 glasa skočila na 1245 glasova, dok je opcija ZA Plan nadoknade letnjeg semestra 2024/2025. godine na kraju glasanja imala 977 glasova.

INFORMACIJE KOJE DOVODE U SUMNJU IZBORNI PROCES

Ono što dovodi u sumnju čitav izborni proces jeste poziv na bojkot samog glasanja od strane plenumaša i blokadera.

Takođe, ono što smo nezvanično saznali od strane studenata, a što ozbiljno narušava izjašnjavanje jeste da je tokom čitavog procesa postojala fizička kontrola IT infrastrukture od strane blokadera, što opravdano izaziva sumnju u neregularnost izbornog procesa.

Dalje, ukoliko se analizira samo glasanje, uočljiva je velika koncentracija glasanja u kratkom vremenskom periodu sa istih IP adresa, te je neophodno da se u čitav slučaj uključi Posebno tužilaštvo za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, kako bi se nesumnjivo utvrdilo da li su se zloupotrebili podaci više od hiljadu studenata koji nisu učestvovali u samom izjašnjavanju.

Prema tome, više je nego očigledno da je na tužilaštvu i policiji potez, a kako smo nezvanično saznali, ukoliko državni organi ne reaguju, studenti koji žele da uče će biti primorani da podnesu krivične prijave protiv lica za koje opravdano sumnjaju da su prekršili Ustav i zakone Republike Srbije i da su im onemogućili pravo na obrazovanje.

Bez obzira na ishod celog slučaja, država je u obavezi da obezbedi za ovih 977 mladića i devojka nesmetano obrazovanje, pohađanje predavanja i vežbi, kao i polaganje ispita.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: