NOVI SAD – Novi Sad je nedavno dobio još jednog, trećeg lučkog operatora na međunarodnom putničkom pristaništu, o čemu su JKP „Gradsko zelenilo” i Agencija za upravljanje lukama potpisali desetogodišnji ugovor.
Kako je u naš grad, samo tokom prvih šest meseci ove godine, bilo oko 24.000 turista koji su došli nekim od kruzera, što je za 16 odsto više nego u istom periodu lane, jasno je da je još jedan operator u pristanu preko potreban.
– Broj pristajanja raste iz godine u godinu, i sada ćemo moći da odgovorimo na sve zahteve za pristajanjima u Novom Sadu – kaže za „Dnevnik” Ivana Mihailović iz Prvog parobrodskog društva. – Rasporedi brodara su najčešće nefleksibilni jer smo mi samo jedna ‘stanica’ na njihovim putovanjima, koja su neprestana i ugovorena čak nekoliko godina unapred. Spremnost za prihvatanje većeg broja kruzera dovodi direktno do povećanja broja putnika i ekskurzija koje će se obaviti u Novom Sadu i okolini. Dobit od tih pristajanja imaće kako država, kada su u pitanju putničke takse, tako i lokalna privreda zbog dodatnog angažovanja vodiča, autobusa, zanatlija, vinara, manastira i domaćinstava koja dočekuju turiste.
Prosečan kruzer primi oko 160 putnika i 60 članova posade, a oni svi izlaze na obalu i provode dan u gradu u kom su pristali. Kako naša sagovornica predviđa, ove godine očekuju oko 390 pristajanja u Novom Sadu, što znači da će našim ulicama prošetati oko 86.000 turista.
– U poslednjih godinu dana, turisti iz Amerike kao da preuzimaju primat. Odmah za njima dolaze turisti iz Nemačke, Austrije, Švajcarske, Francuske, Australije, Britanije i Kanade. Ove godine, prvi put nakon pandemije, imamo dosta turista iz Kine – navodi Mihailovićeva.
Kao i po pitanju turista, tako se i sezona svake godine menja, pa je sada situacija takva da se može reći da nema ni početak ni kraj.
– Sada imamo kruzere čak i za Novu godinu. Međutim, ako bismo želeli da pronađemo period kada ih ima manje, to bi bilo u januaru i februaru, eventualno do sredine marta – napominje naša sagovornica.
Premda sve češće čuju od putnika kako im prija boravak u Novom Sadu, kruzeri se kod nas pak zadržavaju samo jedan dan.
– Osim u Beču i Budimpešti, gde je uglavnom smena putnika, u svim ostalim gradovima na Dunavu zadržavanje je uglavnom do 24 sata. Ono što je jako zanimljivo je da često čujemo kako putnicima veoma prija Novi Sad koji je, što se Srbije tiče, definitivno favorit među putnicima – ističe naša sagovornica iz Prvog parobrodskog društva.
Pročitajte još: