BEOGRAD – Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da će tražiti da se održi sednica skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, na kojoj će se razgovarati kako da se zaštite interesi i prava većine studenata koji ne blokiraju fakultete i žele da polažu ispite, a koji mogu da izgube godinu ako se blokade nastave.
Brnabić je za TV Hepi rekla da će imati sastanak sa poslanikom i predsednikom Odbora Markom Atlagićem i da će insistirati da se Odbor sastane sledeće nedelje i da javnosti uputi odgovore šta će biti sa studentima koji ne učestvuju u blokadama fakulteta i koji žele da polažu ispite. “Šta će biti sa studentima na budžetu ako izgube taj status, ko će pokrivati te troškove? Ako izgube godinu zbog blokada, ko će da vraća studentske kredite? Ko će da im nadoknadi pokrivanje troškova smeštaja u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Novom Pazaru ukoliko izgube godinu i pravo na studentski dom? Njihove porodice ili plenum?
Pa nisu njihove porodice blokirale fakulete. Tražiću da se Odbor bavi tim pitanjima i želim da čujem odgovore“, istakla je Brnabić. Ona je postavila pitanje ko brani prava većine studenata koji žele januarski ispitni rok na fakultetima na kojima su dekani, kako je navela, podržali plenum po receptu zagrebačke “Blokadne kuharice“, iako je jasno da je strateški interes Hrvatske destabilizacija Srbije i da Aleksandar Vučić ne vodi zemlju. “Kao predsednica institucije koja ima ne samo predstavničku i zakonodavnu funkciju, već i kontrolnu funkciju, tražiću da se održi sednica Odbora da čujemo tačno kako se brane interesi svih studenata“, rekla je Brnabić.
Osvrćući se na izjavu profesorke Pravnog fakulteta u Novom Sadu Marijane Pajvančić da januarski ispitni rok ne može da se održi dok je fakultet pod blokadom jer bi to, kako tvrdi Pajvančić, bilo protivzakonito, Brnabić je rekla da je za učesnike blokade nezakonit januarski ispitni rok, a da je zakonito da plenum, koji ne postoji u našem zakonu, blokira fakultete. Ona je istakla da niko ne zna ko je u plenumu. „Niko ne zna kako plenum donosi odluke, kako glasa… I sad je blokada po receptu plenuma iz zagrebačke “Blokadne kuharice“ zakonita, a januarski ispitni rok, koji mora da se održi i koji većina studenata želi, protivzakonit. I to kaže profesorka Ustavnog prava“, navela je Brnabić.