RIGA – Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da od dogovora o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju zavisi zakazivanje naredne sednice Skupštine i dodala da očekuje da svako od učesnika tih pregovora preuzme odgovornost i da se u narednih nekoliko dana napravi dogovor oko izmena i dopuna tog zakona kako bi se o njemu raspravljalo na sledećoj sednici parlamenta.
Brnabić je u Rigi, gde boravi u zvaničnoj poseti, na pitanje da li će uskoro zakazati sednicu Skupštine Srbije ili se čeka prolećno zasedanje, rekla da će Zakon o visokom obrazovanju za nju diktirati dinamiku zakazivanje sednice.
„Ako možemo to da stignemo za narednu sednicu, onda sam spremna i da vidimo da pomerimo za nekoliko dana, samo da imamo taj zakon na sledećoj sednici. Zato što mislim da nam je to u interesu svima, ne samo nama u vladajućoj koaliciji ili meni kao predsednici Skupštine, već jednako tako i opoziciji koja kaže da je uz studente i da podržava njihove zahteve“, rekla je Brnabić.
Ona je izrazila uverenje da će taj zakon biti na dnevnom redu i nadu da opozicija neće makar blokirati usvajanje ili raspravu oko tog zakona.
Brnabić je dodala da će na dnevnom redu sednice parlamenta biti i ostavka premijera, izglasavanje važnih zakona kao što je zakon o jeftinim stambenim kreditima za mlade, ratifikacija nekoliko važnih ugovora, pa i sa Evropskom unijom oko evropskog plana rasta, odnosno plana rasta za Zapadni Balkan.
Predsednica Skupštine je rekla da jedva čeka da dobije izveštaj sa današnjeg sastanka predstavnika Univerziteta i Vlade Srbije o četvrtom zahtevu studenata koji blokiraju fakultete.
Ona je takođe izrazila nadu da se sastanak ticao samo četvrtog zahteva studenata, u skladu sa konkretizacijom koju su dali studenti u plenumima i da bi moglo da se kaže da je taj zahtev sada ispunjen, a da fakulteti, kako je rekla, neće insistirati da taj četvrti zahtev studenata iskoriste za neke druge stvari koje su ranije planirali.
Brnabić je istakla da je svima u interesu da sada brzo, efikasno i na pravi način bude završeno to što se tiče finansiranja ili većeg budžeta za visoko obrazovanje od čak 20 odsto, odnosno 12 milijardi dinara i izrazila očekivanje da svi budu dovoljno fer da se ide u tom pravcu.
„Žao bi mi bilo ukoliko bi se desilo da neko opet na grbači studenata i preko studentskih zahteva pokušava da progura nešto svoje, a što svakako mora biti deo šire javne debate, zato što se ipak radi o visokom obrazovanju“, naglasila je Brnabić.