Brnabić: U političkim prepirkama oko litijuma najmanje ima činjenica

Beograd, 19. jula 2024.- Predsednica Skupštine Ana Brnabiæ rekla je da je projekat "Jadar" jako važan za buduænost Srbije i da je "licemerje opozicionih predstavnika kojem svedoèimo neverovatno". "Odgovoriæu na svaku izgovorenu neistinu ili glupost kojoj su izloženi graðani Srbije. U poslednjih nekoliko dana ali i kontinuirano od 2022. godine kada se u Srbiji obeležavala 21 godišnjica bivstvovanja i rada RioTinta u zemlji", rekla je Brnabiæ na konferenciji za medije u Skupštini.
BEOGRAD – Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da u političkim prepirkama i raspravama oko projekta “Jadar” i rudnika lituijuma najmanje ima činjenica.

“Opet ponavljam, moja konačna teza jeste da je ovo sve u domenu političke borbe, borbe protiv Aleksandra Vučića i protiv Srpske napredne stranke (SNS). Nema ovde nikakve brige za zaštitu životne sredine. Ovo je u stvari i poziv da se opozicija ponovo ujedini” kazala je ona za Tanjug.

Brnabićeva je kazala da opoziciju zanima da manipuliše informacijama kako bi u stvari pozvali građane na protest.

“Nije to protest protiv tog rudnika litijuma. Nije to protest ni za zaštitu životne sredine. To je protest protiv vlasti, protiv Aleksandra Vučića, protest protiv SNS. Nije problem u litijumu, nego je problem litijum pod ovom vlašću”, rekla je ona.

Brnabićeva je navela da su, prema poslednjim informacijama, 52 domaćinstva, koja imaju kuće u opsegu gde treba da bude rudnik proprodalo svoje kuće i iselilo se.

Dodala je da to, ipak, ne možemo da čujemo od opozicije.

Naglasila je i da ni jedan jedini milimetar koji poseduje Rio Tinto, kompanija nije dobila putem eksproprijacije, već je sve kupila od meštana.

Predsednica parlamenta se zapitala i zašto niko od 2004. kada su izdata prva istražna prava ili na prvom mestu 2012. godine, kada je Ministarstvo zaštitu životne sredine, tada u vladi koju je vodila Demokratska stranka, a koja je, kako je rekla, danas valjda jedna od najglasnijih protiv ovog projekta, izdalo po prvi put u Republici Srbiji pravo na izvođenje bušotina velikog prečnika.

“Pa da je neko zaista bio zainteresovan za životnu sredinu, pa tada bi počeli protesti”, rekla je Brnabićeva.

Dodaje da ima još primera da se opozicija ne bavi zaštitom životne sredine i podseća između ostalog da je čitava Loznica generacijama živela i opstajala na industrijskom hemijskom kompleksu Viskoza koja je bila jedna od najprljavijih tehnologija, ali da se tada niko nije bunio.

Brnabićeva je naglasila da mi kao društvo moramo da se odupremo kampanji neistine, širenju panike i histerije i da su, kako je kazala, to izazovi sa kojima se suočava čitav svet i sva moderna društva u eri društvenih mreža.

Predsednica parlamenta je navela i podatak da sve skupa u Srbiji ima 26 aktivnih rudnika i da je od 1960. izdato oko 680 istražnih prava.

“A mi sad kažemo da smo rudarska kolonija”, primetila je Brnabićeva.

Ona je navela i da u Finskoj koju kažemo da je standard zaštite životne sredine, da je ozbiljna, odgovorna zemlja i na koju bi po mnogim stvarima trebalo da se ugledamo, radi više od 40 rudnika metala i industrijskih minerala.

“Finska je vodeća zemlja u Evropi u proizvodnji nikla, zlata, kao i jedina zemlja u Evropi koja eksploatiše kobalt. Ima rudnike titanijuma, vanadijuma, gvožđa, hroma, a nalazi se na četvrtom mestu u pogledu politike zaštite životne sredine po svetskom indeksu održivosti”, kazala je Brnabićeva.

Zemlje EU će rudariti litijum, netačni su navodi opozicije da neće

Brnabić je rekla da će Evropske zemlje kao što su Nemačka, Finska, Češka, Austrija, Francuska i druge rudariti litijum i da nije tačno da oni od toga odustaju, kako predstavnici opozicije navode u svojim obraćanjima u parlamentu.

“Prvo je negacija, onda je relativizacija, onda kriminalizacija. Rekla sam da nije tačno to što govore, Evropske zemlje će rudariti litijum i sustigle su nas, i prestigle. Da je taj projekat ovde išao svojim tokom mi bi sigurno bili zemlja koja dve godine pre bilo koga u Evropi rudari svoj litijum i u neverovatnoj prednosti nad svima”, rekla je Brnabić za Tanjug.

Nemci su nas sustigli i prestigli, dodala je predsednica parlamenta, a tu je i Finska koja će takođe rudariti litijum, a rudnik postoji i u Velikoj Britaniji.

“Oni žele da u narednih 100 godina budu energetski što nezavisniji i samostalniji, jer od toga zavisi njihova nacionalna bezbednost. Pored neverovatnih ekonomskih prilika, energetska nezavisnost je pitanje nacionalne bezbednosti”, rekla je Brnabić.

Ona je istakla da su opozicioni predstavnici rekli da ona govori neistinu, da Nemačka neće rudariti litijum, a kada je na svom profilu na društvenoj mreži X (Tviter) podelila podatke o dva tekuća projekta u Nemačkoj – Vulkan i Zinvald, opozicija je rekla da to nije isto.

“Relativizacija. Pa kako nije isto?”, rekla je Brnabić.

Dodala je da je dala predlog da kao parlamentarna delegacija posete Finsku, otvoreni rudnik litijuma, ali da su opozicioni članovi parlamenta to odbili.

“Pozvala sam da idemo da vidimo šta oni rade, pa da vidimo kako bi mi mogli da radimo, oni kažu da neće da učestvuju u tome i da ja idem sama. Ići ću sama, ako niko neće, jer mene zanima i da vidim i da nešto naučim, pa ću doneti ta iskustva. Ali, ako njih ne zanima da odu u Finsku i Nemačku da vide rudnike litijuma i kako su oni zaštitili životnu sredinu, zašto neko mislite da onda njihova borba ima veze sa litijumom i brigom za životnu sredinu? Ne, u pitanju je politička borba”, ocenila je Brnabić.

Predsednica parlamenta je rekla da opozicioni predstavnici koriste temu litijuma za napade na predsednika Srbije Aleksandra Vučića i na vlast.

“Ja znam koji je ovo potencijal za Srbiju, i ne mogu da odem kući, sa pozicije javnog funkcionera, a da o ovim stvarima ne pričam. Da li razumete da mi po prvi put u istoriji, zahvaljujući srpskom litijumu, imamo priliku da igramo centralnu ulogu u Evropi, da mi budemo oni koji će izvoziti strateške proizvode u Evropu i ceo svet, u naredih 100 godina”, naglasila je Brnabić.

Odgovori na sedam pitanja o litijumu upućenim opoziciji potrebni građanima

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da su odgovori na sedam pitanja koje je ona postavila opoziciji u parlamentu u vezi sa litijumom preko potrebni svim građanima Srbije kako bi shvatili o čemu se radi i otkud takva “histerija” protiv Rio Tinta i rudarenja litijuma u Srbiji.

Brnabićeva je rekla za Tanjug da je za nju najvažnija tema na dnevnom redu skupštinske rasprave ratifikovanje Deklaracije Svesrpskog sabora, ali da se nažalost o tome najmanje govorilo.

“Čitav set ratifikacija i različitih sporazuma, kreditinih aranžamana koji se tiču brige o građanima, dodatne izgradnje auto puteva, ratifikovanje određenih sporazuma sa onim zemljama koje su se našle uz nas u izuzetno važnom i možda najtežem tenutku kada se glasalo u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji o Srebrenici i o tome da li će čitav srpski narod biti proglašen genocidnim”, rekla je ona.

Brnabićeva kaže da o svim ovim važnim temama koje su na dnevnom redu se nije čulo skoro ništa od opozicije, već su se slušale samo neistine oko rudarenja litijuma.

“To nije kopanje već rudarenje. Kada kažete neće kopati, vi time vređate izuzetno važnu industriju na čijim leđima se u velikoj meri izgradila Srbija, i čitavu jednu struku koja nije ni malo laka. Ako ste protiv ‘kopanja’, što ne napravite inicijativu da se zatvori Rudarsko geološki fakultet”, navela je ona.

Brnabićeva kaže da opozicija sa floskulom “nećete kopati” vređa sve stručne ljude ove industrijske grane koji se ne slažu, na osnovu svojih stručnih stavova, sa tim – ‘nećete kopati’, kao ni sa tim da je projekat Jadar loš za Srbiju, već naprotiv smatraju da je dobar za Srbiju.

Dodaje da je onda iskoristila svoje pravo kao narodni poslanik, da postavi sedam, za nju lično, ključnih pitanja, koji, prema njenim rečima, pokazuju stepen licemerja današnje opozicije.

“Ako je danas Rio Tinto već 23 godine u Srbiji, kako ođednom protesti protiv Rio Tinta? Juče je narodni poslanik iz opozicije Srđan Milivojević pokazao jednu fotografiju sa potpisavanja Memorandum o razumevanju u Vladi Srbije 2017. godine, ja sam bila tamo kao predsednica Vlade, i rekao da treba da objasnim tu fotografiju. Zašto treba da je objasnim, to je bilo javno i transparentno”, izjavila je ona.

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.