Brnabić: Srbija ima ozbiljnu vlast, stabilnost potrebna da bi došli investitori

KOPAONIK – Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da Srbija ima ozbiljnu vlast, dodajući da je potrebno da se “podvuče crta“ i kaže da to što opozicija radi u Srbiji “nema nikakvog smisla“.
Govoreći na panelu “Akcioni plan zelene tranzicije u Srbiji“ na Biznis forumu na Kopaoniku, Brnabić je ocenila da svetski izazovi nikada nisu bili veći u poslednjih 100 godina.
“Od pandemije, preko rata u Evropi, do sledećeg rata i daljih pretnji, to je situacija u kojoj moramo s obe noge da stanemo na zemlju i kažemo – ljudi, to nema nikakvog smisla. Moramo da imamo ozbiljnu vlast, ali i ozbiljnu opoziciju. Moramo oko nekih minimuma da se dogovorimo i vidimo kako ćemo ići dalje“, rekla je Brnabić. Ona je istakla da Srbija, bez obzira na spoljne pritiske, ide putem stabilnosti i da zbog toga nije potrebno da se u Srbiji pravi, kako je rekla, destabilizacija.
“Tamo gde se Srbija zaputila, kapital je konzervativniji nego bilo gde. Traži, ne duplu, nego troduplu stabilnost. Taj kapital je izuzuetno osetljiv i plašljiv. Ako vi stalno menjate parametre, investitor će reći – ako vi sami ne razumete šta želite, ja stvarno ne želim tu da investiram“, rekla je Brnabić . Dodala je da je teško odgovoriti na brojne izazove koji su rezultat, kako je rekla, ekstremno niske političke kulture.
Foto: Tanjug
Predsednica Vlade je rekla da će danas odgovoriti na optužbe Fridom hausa o stanju demokratije u Srbiji, dodajući da je za nju kredibilnije istraživanje britanskog lista “Ekonomist“, gde je Srbija prema indeksu demokratije napredovala četiri mesta i to zahvaljujući političkoj participaciji i učešću građana u politici.
„To je sasvim suprotno od onoga što pokazuju neki drugi indeksi kao što je Fridom haus, ja ću sutra da odgovorim na sve ono što smo danas čuli od Fridom hausa, ali rekla bih da ovako kredibilni i objektivni izvori govore ono što je istina. U ovoj kategoriji po tome je Srbija zemlja koja se svrstava uz zemlje kao što je Italija, Belgija, Češka, Estonija. Dakle, to nije ni malo loše“, poručila je premijerka.
Ona je istakla da je za tip ekonomije koju sada Srbija gradi izuzetno važna politička komponenta i demokratičnost, jer kako je rekla, Srbija se od radno intenzivne ekonomije transformisala u zemlju koja razvija privredu zasnovanu na inovacijama i naprednoj tehnologiji. Brnabić je ukazala da je Srbija postala zemlja koja je uspela da transformiše svoju ekonomiju od radno intenzivne do ekonomije koja je zasnovana na inovacijama i naprednoj tehnologiji. Navela je da je do 2016, 2017. godine bili zemlja čija je ekonomija uglavnom bila bazirana na radno-intenzivnim investicijama, zato što je nezaposlenost 2012. godine bila preko 25 odsto, a nezaposlenost mladih preko 51 odsto.
„Mi kao zemlja nismo imali taj kredibilitet ili referencu za investicije i vlada pre one koju sam ja krenula da vodim 2017. godine, vlada Aleksandra Vučića je morala da se bavi dovođenjem radno-intenzivnih investicija kako bi, sa jedne strane zaposlili ljude, smanjila se nezaposlenost, obezbedila radna mesta i plate, a sa druge strane polako gradio kredibilitet kao mesta za investicije da bi u nekoj budućnosti mogli da stvaramo investicije koje su više tehnološke, napredne, kapitalno intenzivne i sofisticirane“, rekla je Brnabić.
Brnabić je istakla da najveći procenat investicija u Srbiju dolazi iz Evropske unije, ali da sve veći broj investicija stiže i iz Azije.
Navela je da je u 2023. godine 30 odsto stranih investicija došlo iz Kine, ali da Srbija ima sve bolje odnose u investicionom, pa i u političkom aspektu sa Japanom.
„Nama je veliki fokus u budućnosti Koreja. Mi smo potpisali, kad sam ja bila u Koreji, sporazum o međusobnoj zaštiti i promociji investicija, krenuli u razgovore, Koreja usvojila da mi budemo jedna od deset zemalja sa kojima razgovaraju o sporazumu o slobodnoj trgovini, izuzetno važna stvar za nas“, rekla je Brnabić.
Na pitanje da li je geopolitika preplavila ekonomiju, Brnabić je rekla da u najvećem delu sveta jeste, ali da to nije slučaj u Srbiji.
„U Srbiji nije. Zato što mi razumemo i takvu politiku vodimo poslednjih, evo koliko, 11-12 godina. Da je Srbija izgubila previše vremena u 90-im i toj prvoj deceniji 2000-ih. Da je Srbija izgubila previše šansi i da naš rast danas i u poslednjih 10 godina mora da dolazi iz svih izvora koje mi sebi možemo da priuštimo“, rekla je Brnabić. Dodala je da se Srbija trudila da bude najotvorenija moguća zemlja ili najotvorenija moguća ekonomija, što je, kako je istakla, uspela da sačuva vodeći pametnu politiku. Brnabić je rekla da su zelena tranzicija i cirkularna ekonomija jedne od najvažnijih tema za Srbiju u ovom trenutku i ukazala da je zelena tranzicija važna kao društvena odgovornost, ali i kao novi izvor rasta privrede.
„Mislim da je (ministarka energetike Đedović) Dubravka uradila stvarno jako dobar posao u ovo kratko vreme, uz veliku podršku, pa pre svega Evropske banke za obnovu i razvoj. Njima hvala na tome, imali smo dobar sastanak i sada u Londonu. Raspisali smo prve aukcije i od tih aukcija dobili praktično ugovore za 711 megavata iz obnovljivih izvora energije, dakle dodatno zelenu energiju“, rekla je Brnabić.
Dodala je da sada idu druge aukcije, a da su u planovima reverzibilne hidroelektrane Bistrica, Đerdap 3.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.